Инвестиционните програми на седем от деветте общини на територията на област Кюстендил, съгласно общинските им планове за развитие, бяха представени на заседание на Областния съвет за развитие. Целта на срещата е да бъдат представени най-важните проекти за всяка една от общините, за да бъде изготвен общ инвестиционен профил. „За съжаление окончателната оценка за развитие, която бе представена на регионалната среща, показва, че област Кюстендил е на предпоследно място в Югозападния регион“, каза областният управител Виктор Янев. Двете най-големи общини в областта - Кюстендил и Дупница, посочиха като изключително важни, но за сега неосъществени, два проекта във "ВиК"-сектора. От Общината в Кюстендил казаха, че стратегическите цели за развитие, по които работи общината, са четири - развитие на местната икономика и създаване на работни места чрез разработване на местния потенциал, развитие на човешкия капитал в общината чрез подобряване на образованието и социалното включване, балансираното пространствено развитие чрез подобряване на техническата инфраструктура и опазване на природното богатство на общината. Стратегическите цели на Община Дупница включват устойчиво развитие и високо качество на живот, осъществяване на проекти за достъпна и ефективна бизнес-структура. От там представиха интересен проект, предвиждащ създаването на еко-техно парк, в зоната на автокъщите в Дупница, който ще осигури до 2000 работни места. От Общината в Бобов дол акцентираха върху ниските цени на имотите, работната сила, селскостопанския и туристическия потенциал. Основно на развитието на туризма залагат общините Сапарева баня, Невестино и Кочериново.
Община Разлог проведе волейболни мачове-част от Общинските ученически игри 2024/2025. Двубоите се изиграха в спортна зала „Септември“, град Разлог между училищните отбори към ОУ “Никола Парапунов”, СУ “Братя Петър и Иван Каназиреви”, ОУ “Св. Паисий Хилендарски”, село Баня, ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, село Бачево и ОУ „Неофит Рилски”, село Горно..
Община Благоевград започна текущ ремонт на асфалтовата настилка в двора на МБАЛ, фрезоват се и се асфалтират проблемните участъци по всички алеи. През миналата година бяха ремонтирани стълбите и бяха монтирани парапети и рампи пред поликлиниката, с което бе улеснен достъпът на пациентите до здравни услуги. Действията са в резултат от..
Къщичка на любовта в Градската градина отвори врати в навечерието на 14 февруари в Благоевград. По повод най-романтичния ден от годината тя ще посреща жители и гости на града украсена в тематична декорация с трон на любовта, плюшени мечета и красиви светлини, потапящи влюбените двойки в празничната атмосфера. Всички желаещи могат да се потопят в..
Недостроен и изоставен жилищен блок в пернишкия квартал „Хумни дол” да бъде продаден или съборен, настоява местната структура на „Възраждане”. В противен случай ще има протест и пътни блокади, които „Възраждане” ще подкрепи, каза на пресконференция председателят на партията в Перник Радослав Червенков. Проблемната жилищна кооперация е сторена на частни..
Разкриване на нова междуселищна автобусна линия Благоевград - Дъбрава предлага на Общински съвет кметът Методи Байкушев. Новата линия ще бъде част от общинската транспортна схема и има за цел да осигури по-достъпна среда. Проектите на новите маршрутни разписания по междуселищна линия Благоевград - Дъбрава са както следва: - Автобусна..
Художници водолеи откриват изложба в пернишката галерия „Кракра”. В експозицията са представени 23 творби на 12 автори. Всички те са родени под знака на водолея. Изложбата е ежегодна. Идеята за нея се е родила преди около 30 години, когато членовете на гилдията в града установили, че са най-многобройни в сравнение с всички останали зодии. Председателят..
Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило. Припомняме, че процентът на..