Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сред граничните полицаи от дирекцията в Кюстендил зрее сериозно напрежение, каза на пресконференция депутатът от БСП Мая Манолова

Мая Манолова
Снимка: БГНЕС

Тя посочи, че се е срещнала със служители на "Гранична полиция", които са поставили пред нея въпроси, свързани с условията на командироване и с опазването на българо-турската граница. "На първо място продължава да бъде проблемът, свързан с условията, в които работят нашите гранични полицаи", каза Манолова. Тя допълни, че заплащането е мизерно, още повече след намалението на командировъчните с 50 процента. "Ограничени са средствата и за заплащане на извънреден и нощен труд. Самото пътуване - около 6-7 часа, за придвижване до границата, колкото е един работен ден, не се зачита за работно време", допълни депутатът. Тя посочи, че ще постави тези въпроси на вътрешния министър, по време на предстоящия парламентарен контрол, както и въпроса за спиране на командировките на служители от други дирекции на гранична полиция. Манолова уточни, че това се оказва, освен другите проблеми, и финансово нецелесъобразно. "Около 2 милиона лева струва командироването на служители до българо-турската граница. Затова по-обосновано би било попълването на нестигащите щатни бройки с нови - назначаването на нови гранични полицаи и служители, които да охраняват границата от съответния регион." Депутатът каза още, че съветниците от БСП в Кюстендил ще поискат от местния Общинския съвет да гласува отпускане на обезщетения за семействата на двамата гранични служители от града, които загинаха през миналата седмица при катастрофа. Мая Манолова коментира и темата със "заселването на избиратели по настоящ адрес за предстоящите местни избори". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бивш полицай от Перник представя роман в галерия „Марин Гогев“

Бивш полицай от Перник написа роман, който ще бъде представен тази вечер в галерия „Марин Гогев“.Авторът Славчо Евтимов е бил учител по български език и литература в Радомир и Враца, а от 1980 г. до 2010 г. е работил в системата на МВР. Романът е озаглавен „Срещу течението” и е плод на над 30-годишен труд на автора. Книгата е голямо постижение за..

публикувано на 06.03.25 в 15:50

Поезията на Миряна Башева оживява на сцената в Благоевград

На 13 март в Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград ще гостува спектакълът „Мислещите тръстики“, посветен на поезията на Миряна Башева. Постановката на Маргарита Младенова представя стиховете на голямата българска поетеса чрез изпълнения на млади актьори, сред които последният завършил клас на режисьорката. Зрителите ще чуят емблематични..

публикувано на 06.03.25 в 15:48

Индийски лекари в Перник напускат заради визови проблеми

Двамата индийски лекари, които започнаха работа в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник трябва да напуснат страната. Те не са кандидатствали за работна виза, а за удължаване на студентските визи и  са получили отказ от миграционните власти. Двамата медици от Индия са дипломирани лекари от Медицинския университет в Плевен, но вместо за работна виза са подали..

публикувано на 06.03.25 в 14:30

Разследване за принуда спрямо 18-годишно момиче на АМ „Струма“

Под ръководството на Районна прокуратура – Кюстендил се води разследване за осъществена принуда спрямо 18-годишно момиче на бензиностанция на автомагистрала „Струма“. Случаят е свързан с досъдебно производство за престъпление по чл. 143 от Наказателния кодекс, извършено в условията на домашно насилие. Разследването е започнало след подаден сигнал от..

публикувано на 06.03.25 в 12:39

ЦИК няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции

На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти,  назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-ми октомври миналата година,..

публикувано на 06.03.25 в 12:34

На 8 март столични лекари пристигат в Петрич по програмата "Детско здраве"

Първото за тази година гостуване на лекари от различни специалности в рамките на инициативата "Детско здраве" ще бъде на 8 март в Петрич, съобщиха от Столичния лекарски съюз. Нуждаещите се от консултации деца от града ще бъдат прегледани от специалисти по уши, нос, гърло; офталмолози, кардиолози и други. Родителите и децата ще бъдат насочвани към..

публикувано на 06.03.25 в 10:24

ЕЦБ сваля лихвените проценти за втори път тази година?

Очаква се Европейската централна банка да намали лихвените проценти за втори път тази година на заседанието си този следобед. Заседанието във Франкфурт е редовно, но идва на фона на геополитическата несигурност и при явна възможност Съединените щати да наложат мита върху вноса на европейски стоки, което би имало сериозен негативен ефект на европейската..

публикувано на 06.03.25 в 09:39