Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОбС Кюстендил даде съгласие за отдаване на концесия на „Чифте баня“

Снимка: община Кюстендил

Общинският съвет в Кюстендил даде съгласие и възложи на кмета на общината Петър Паунов да извърши подготвителни действия за отдаване на концесия на "Чифте баня".

С решение на ОбС от 3 февруари 2015 г., банята беше обявена за продажба, но Административният съд в Кюстендил отмени решението като незаконосъобразно, тъй като съгласно Закона за културно наследство, банята може да бъде предоставена на концесия, но не и продавана по Закона за приватизация. 

"Чифте баня" е недвижим архитектурно-строителен паметник на културата и паметник на градинското и парково изкуство с категория "местно значение". Решението на съда се обжалва пред ВАС.

Съветниците одобриха създаването на обществен съвет, който ще контролира предоставянето на социални услуги в общината. Съветът ще съдейства и подпомага Общинския съвет и кмета при анализиране на потребностите от социални услуги. Той ще съдейства и при разработването на областни стратегии, общински програми, планове и проекти, свързани със социалните помощи и социалните услуги.

Одобрена беше и годишната програма за развитие на читалищата на територията на Община Кюстендил. Тя цели утвърждаване на читалищата като фактор за развитие на културата в общината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Народното събрание изслуша вещи лица по преизчисляването на вота

Народното събрание изслуша част от вещите лица, назначени и участващи по конституционното дело за оспорване на законността на изборите за народни представители в 51-вото Народно събрание.  Пред депутатите те защитиха резултатите от своята работа и отрекоха върху тях да е оказван натиск за промяна на изборните данни. В изслушването се включиха 8 от..

публикувано на 12.03.25 в 15:56

Сдружение "Дебют” представи новия си проект

"Невидими белези" е новият проект на сдружение "Дебют". Той надгражда две основни дейности на сдружението - проектите "Развитие на мрежа Младежки театри срещу омразата" и "Не значи не" и беше представен от председателят на сдружението Лозен Йорданов В настоящия проект също ще има обучение на младежи и заснемане на видеофилми с участието на младежи и..

публикувано на 12.03.25 в 13:59

Санкции за шофьори, паркиращи в пешеходни зони в Кюстендил

Проверки, насочени към спазване на правилата за паркиране в пешеходни зони, зелени площи и тротоари започнаха служители на общината в Кюстендил и Районното управление на МВР в града.  Съвместната контролна дейност ще продължи през следващите месеци, а целта е да се преустанови безразборното паркиране на коли в пешеходни зони и зелени площи. Първата..

публикувано на 12.03.25 в 13:11

Служители на ЮЗДП в залесителна кампания край Рилския манастир

Служители на ЦУ на ЮЗДП се включиха в залесителната кампания по повод 100-годишнината на Седмицата на гората.  На територията на ТП "Рилски манастир", на площи за възстановяване на приоритетни местообитания в зони от Натура 2000 бяха залесени широколистни фиданки от космат дъб. Сухоустойчивият вид е подходящ за залесяване при променящия се в последните..

публикувано на 12.03.25 в 11:33

Полицията в Радомир с превантивни инициативи сред подрастващите

Полицията в Радомир съвместно с Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни организират превантивни беседи срещу употребата на наркотични вещества, вейп и райски газ сред учениците. Гост-лектор ще бъде Петьо Петков, дългогодишен служител в СДВР. Беседите ще бъдат проведени на 18 и 19 март в Младежкия..

публикувано на 12.03.25 в 10:49
Първан Дангов

Глоба до 10 000 лв. за кмета на Дупница за незаконно сметище

Глоба от 3 000 до 10 000 лева ще наложи РИОСВ – София на дупнишкия кмет Първан Дангов за незаконно сметище на общински терен в местността Каратопрак. Информацията е оповестена от министъра на околната среда и водите Манол Генов в отговор на питане от депутата от “Възраждане” Димчо Димчев. Народният представител и негови съпартийци в Дупница разкриха..

публикувано на 12.03.25 в 10:39

Спектакълът „Женитба“ на турне в София, Бургас и Сливен

Спектакълът „Женитба“ на ДТ „Никола Вапцаров” – Благоевград тръгва на национално турне през април 2025, като ще гостува в три български града. Постановката предлага един различен, съвременен прочит на класическата комедия и ще бъде представена в София на 5 април в Театрална работилница „Сфумато“, в Сливен на 10 април в Драматичен театър „Стефан..

публикувано на 12.03.25 в 10:32