Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на четири общини организираха патриотично пътуване с родопската теснолинейка по повод Националния празник 3 март

Жители на 4 общини отбелязаха националният празник с пътуване с теснолинейката. Специално за празничния ден днес, влакът беше украсен с десетки български трикольори. Инициативата е на студентът от Пазарджик  Кристиан Ваклинов и набра стотици  почитатели в социалните мрежи. Над 200 души пристигнаха днес в празничния ден от гара Септември в Якоруда. Цялата организация бе направена  във фейсбук под надслов "На 3 март заедно в теснолинейката".От БДЖ осигуриха  8 вагона, които бяха прикачени в състава на влак "Юндола". Пътниците тръгнаха сутринта и пътуваха  около три часа с теснолинейката, жп превоз, който има единствено в България. Родопската теснолинейка  разведе пътниците покрай средновековни крепости, антични градове, митични местности, множество минерални лековити извори, снежни върхове, знайни и незнайни пътеки, хижи, вековни храмове на българщината и още много забележителности. На гарата в Якоруда всички, включили се уникалното приключение, си направиха обща снимка за спомен. Десетки жители на градовете Пазарджик, Велинград, Добринище, Панагюрище с българското знаме и реплика на Самарското знаме слязоха на гарата в Якоруда. Сред пътниците имаше както възрастни пенсионери,така и млади хора,семейства,ученици и др. Почти всеки пътник от влака носеше българското знаме,а истинска атмосфера на патриотизъм и българщина бе изпълнението на песента на Райна Княгиня от един от пътниците, родом от Панагюрско, който обяви "Пристигаме тук ,в Родопите идвайки от Тракия с България в сърцето". Уникалното шествие на пътниците от патриотичният влак премина през град Якоруда с поздрав за всички жители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Моторист загина пътя Батановци - Ярджиловци

Моторист е загинал на пътя Батановци - Ярджиловци, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов.  Тежкото пътнотранспортно произшествие е станало в късния следобед вчера на разклона за село Богдановдол. Ударили са се мотоциклет, управляван от 20- годишен младеж от Радомир и лек автомобил, шофиран от 19-годишен жител на село Драгичево...

публикувано на 10.03.25 в 09:48

Започна полагането на предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково

Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево Поставянето..

публикувано на 10.03.25 в 09:28

Президентът на Черна гора е на визита у нас

Президентът Румен Радев ще обсъди с черногорския си колега Яков Милатович възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни. Милатович започва днес двудневно официално посещение в България. Черногорският президент и съпругата му Милена Милатович ще бъдат посрещнати с официална церемония на пл. "Св. Александър Невски" от Румен Радев..

публикувано на 10.03.25 в 09:26

Църковен календар - 10 март 2025 г.

На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици  Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век. В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там..

публикувано на 10.03.25 в 09:20

Затоплянето продължава

Днес ще бъде слънчево, над западната половина от страната с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър и с него още ще се затопли, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, по-ниски по морския бряг – между 12° и 17°, в София - около 22°. В планините ще бъде слънчево, над масивите от Западна..

публикувано на 10.03.25 в 09:05

Огромен интерес към безплатните детски прегледи в Петрич

Първото за тази година издание на инициативата „Детско здраве“, организирана от Столичната лекарска колегия (СЛК) премина при огромен интерес от родителите в града. Висококвалифицираните лекари извършиха близо 510 прегледа в рамките на съботния ден. Събирането на едно място на лекари с различни специалности улеснява родителите от подобни по-малки..

публикувано на 09.03.25 в 15:11

БСП си избра петима заместник-председатели

"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари. Пленумът..

публикувано на 09.03.25 в 14:42