Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 11 млн. лв. от разходите за справяне с нодуларния дерматит в Пиринско и страната ще бъдат възстановени от ЕК

Снимка: БГНЕС

Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Македония също официално е обявила огнища на болестта нодуларен дерматит, като преди няколко дни броят им е бил осем. Миналата година, синият език беше най-голямото предизвикателство пред българското здравеопазване по животните и за българското земеделие, тъй като безпрецедентно не сме имали такава епизоотия, която да засегне цялата държава. Тази година около България отново има т. нар. трансгранична инфекция, в лицето на едно ново заболяване, шарково, наречено заразен нодуларен дерматит. Генезисът на това заболяване е от Южна Африка през 29-та година на миналия век. Значи вече 80 години то преминава през Южното до Северното полукълбо. Според последните данни на разпространение на болестта у нас може да се каже, че има тенденция за намаляване и ограничаване на заболяването. Направените разходи за ограничаване на заболяването до момента са в размер на общо 7,8 милиона евро: ваксинация, унищожаване, дезинфекция, дезинсекция и пръскането с летателни апарати. До момента са облетени над 61 000 дка от влажните територии, които са източник на кръвосмучещи насекоми. Пръскането ще продължи с територии около четирите големи реки в Южна България, включително и зоната по река Дунав, която е на българска територия - съобщи Десислава Танева. Правителството е гласувало 15 милиона евро за борба с болестта, за посрещане на разходите по всички мерки във връзка с ограничаване на заболяването. Те ще бъдат компенсирани от Европейската комисия, от където идват ваксините в момента. Първата пратка, която е пристигнала в България е от поддържани минимални наличности. С първия транш от ваксината са ваксинирани животни в 20-километровата зона в страната. Втората пратка ваксини, 175 хиляди, пристигнаха на 16 май, като ваксинацията ще продължи в новооткритите огнища на заболяването, които са най-вече в областите Благоевград, Перник и Кюстендил. Последната пратка от 100 хиляди ваксини трябва да пристигне в края на юни. С пратката, която пристигна на 16 май и която е в процес на разпределение, като има създадена организация за ваксиниране, практически трябва да се ваксинират всички огнища. След като мине 28-дневният имунизационен период ще може с категоричност да се каже, че няма повече рискове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Находки от Мелник ще участват в изложбата „Българска археология 2024“

За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..

публикувано на 17.02.25 в 15:48

Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче

ОДМВР-Благоевград издирва Хава Алиаза - на 39 години, и сина ѝ Алим Чолаков Алиаза - на 7 години, и двамата от с. Аврамово, общ. Якоруда.  Те са в неизвестност от 10.02.2025 година. Жената е висока 172 см. със слабо телосложение, кафяви очи, дълга кестенява  коса, която е прошарена. Детето е с ръст около 110 см., пъстри очи и къса руса коса...

публикувано на 17.02.25 в 15:03

Премиерът е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка

Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите.  Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят.  Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..

публикувано на 17.02.25 в 14:46

Глава от статуя от Хераклея Синтика в „Българска археология 2024“

За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 19 исторически и..

публикувано на 17.02.25 в 12:44

Възстановиха движението на пътя за София през Владая

Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..

публикувано на 17.02.25 в 11:47

Катастрофа затвори пътя за София през Владая

Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова.  Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..

публикувано на 17.02.25 в 11:09

Изкуство от отпадъци: "Времеви клетки" в Перник

Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба  31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..

публикувано на 17.02.25 в 10:15