Това е първото издание на събора, в което ще се представят детски и младежки танцови състави от Гоце Делчев, Петрич, Хаджидимово, с. Плетена, с. Дорково и София.
Целият ден на 23 септември, от 11.30 до 20.30 ч., на чаршията ще бъдат представени някои типични стари занаяти като: ковачество, кошничарство, калайдисване, дърворезба, грънчарство, готварство.
Мероприятието е организирано от Сдружение "Исторически и архитектурен резерват село Ковачевица", със съдействието на Община Гърмен и кметския наместник на селото. Финансирането е изцяло частно и ще се стреми чрез поредица събори, да подпомогне възстановяването на най-застрашените от погубване автентични архитектурни ансамбли, инфраструктурата и обществените сгради като черквата „Св. Николай“, килийното училище, читалището, както и нематериалното културно наследство на селото.
Амбицията на организаторите е това събитие да се превърне в традиционно за селото, което ще събира в Ковачевица танцови и певчески състави, работещи за съхранението на автентичния български фолклор, не само от страната, но и от чужбина.
В следващите издания ще бъдат подбрани теми касаещи културния живот, като важна част от образованието и възпитанието на бъдещите поколения. Затова предимство в този и в бъдещите събори ще имат децата и младите хора, заедно с техните учители и професионални изпълнители.
На 22 и 23 септември 2016 г. служителите на общинска полиция няма да допускат леки автомобили и камиони в селото. Преди бариерата и по пътя ще бъдат организирани места за паркиране.
Служители на ЮЗДП, РДПБЗН и РДГ обиколиха вилните зони около Благоевград, за да проверят дали се пали огън на открито. Районът беше огледан и с помощта на дрон, в търсене на следи от огнища. На хората, обитаващи вилите, както и на туристи, бяха раздадени декларации за информираност. В пожароопасния сезон паленето на огън на открито е..
Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м. са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 милиона евро. Да пазим природата означава да пазим дома си, здравето си и..
От 26 юли (събота) автобусна линия №1 временно няма да обслужва спирките в селата Рилци и Бело поле. Мярката се налага във връзка с полагане на нов асфалт в рамките на текущ ремонт на главен път Е-79, Лот I-1, в участъка от „Антените“ до кв. „Струмско“ в посока Кулата. Ремонтните дейности се извършват от Агенция „Пътна инфраструктура“. След..
Ремонтирана наскоро детска площадка в Земен е изпочупена, алармират от общината. Пространството пред Младежкия дом в града, предназначено за игра на най-малките е било обновено, освежено и обезопасено само преди два месеца. При ремонта е поставен декоративен волан на едно от съоръженията. Възстановена е и чешмата, която от години не е работела...
Над 8 кг канабис са иззели служители на ОДМВР – Перник при специализирана полицейска операция в община Трън, съобщиха от пресцентъра на МВР. В хода на планираните действия служители на ОДМВР – Перник спрели за проверка лек автомобил, управляван от 36-годишен мъж. В колата са открити три полиетиленови плика със зелена тревиста маса, с тегло..
Голяма авария в помпена станция остави без вода днес пернишките квартали "Калкас" и "Ралица". Екипи на "ВиК" работят по отстраняването й. Със спряно водоподаване днес заради ремонтни дейности от външна фирма са и кварталите "Хумни дол" и "Проучване", както и село Дивотино. Работи се в района на кв. "Иван Пашов", уточняват от водното дружество. Водата..
Вече трети ден три квартала в Кюстендил са без вода. Причината - авария на водопроводната мрежа и подмяната на компрометираните участъци. Жителите на града обаче недоволстват, че в горещините са оставени без вода и обвиняват общината и "Кюстендилска вода" в бездействие и неефективна работа. "До края на деня ще започне запълването на водопровода..