Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистрати и полицаи с наградата „Джовани Фалконе“


За 7-ма поредна година Благоевград бе домакин на церемонията по връчване на наградите за магистрати и полицаи „Джовани Фалконе“. Награждаването се извърши в рамките на конкурса „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“.

Събитието бе открито от  д-р Атанас Камбитов, кмет на община Благоевград. „Борбата срещу престъпността е обща кауза. Благодаря ви, че смело и открито заставате срещу злото. Вашите успехи са много важни, защото това означава сигурност за гражданите и спасени човешки животи. Имате най-важната награда – уважението на хората! -  заяви градоначалникът.

Участниците в церемонията бяха поздравени от посланиците на Република Италия у нас Стефано Балди и на Румъния – Йон Гълеа.

В категория „магистрати“ наградата „Джовани Фалконе“ получи Гергана Кюркчийска – районен прокурор на Районна прокуратура в град Оряхово, а сред полицаите – авторитетният приз отиде при Стефан Бакалов, началник-отдел „Наркотици и митническо разузнаване и разследване“ при Митница Аерогара София и Серджо-Йоан Попeску от дирекцията "Борба с организираната престъпност на Министерството на вътрешните работи на Румъния. С грамоти бяха отличени още 15 магистрати и полицаи.

Присъдена бе и една извънредна награда за принос в борбата срещу разпространението и употребата на наркотици и за изработване на адекватна политика срещу наркотиците. Тя е за неправителствената организация "Европейски градове срещу наркотиците" в Стокхолм /Швеция/, която  получи нейният генерален секретар Ерик Лейонмарк.

Репортаж на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Благоевград: Административни служители на протест

Със символичен протест служителите на Териториалното статистическо бюро в Благоевград изразиха исканията си за 20 – процентно увеличение на заплатите. Организатор е Синдикатът на административните служители към КТ „Подкрепа“, който обяви серия от протестни действия в ключови държавни институции в цялата страна. Демонстрациите ще продължат и..

публикувано на 20.11.25 в 15:35

Община Дупница ще купува нова автовишка

Нова автовишка ще закупи Община Дупница до края на годината. Заделената от общинския бюджет сума е 50 000 лева. Използваната в момента автовишка е напълно амортизирана и негодна за употреба. Ремонтът й ще струва повече от закупуването на друга, отново втора употреба, но в добро състояние, мотивират се от Общината.  Предложението е на кмета Първан..

публикувано на 20.11.25 в 14:12

Благоевград грейва празнично в Деня на християнското семейство

И тази година Община Благоевград избра да посрещне Коледа в Деня на християнското семейство и православната младеж, който е символ на надежда, духовност и сплотеност. На 21 ноември (петък) от 17:30 часа празничният дух идва с много светлини, Дядо Коледа, откриване на коледното градче и концерт на Дичо и Михаела Маринова. Събитието ще започне с..

публикувано на 20.11.25 в 12:47

Община Благоевград е домакин на отворена среща за цифровата трансформация

Община Благоевград ще бъде домакин на информационна среща, свързана с възможностите за безплатна подкрепа за цифровата трансформация на малките и средните предприятия. Събитието ще се проведе на 25 ноември (вторник) от 10:00 часа в Зала 5 в сградата на общинска администрация. Участниците ще могат да получат информация за различни услуги, сред..

публикувано на 20.11.25 в 11:40

ГЕРБ предлага 120 лева коледни добавки за пенсионерите под прага на бедност

ГЕРБ предлага българските пенсионери да получат 120 лв. като коледна добавка. Това обяви лидерът на партията Бойко Борисов в кулоарите на парламента. Предложението е направено тази сутрин на среща с премиера Росен Желязков, стана ясно от думите на Борисов, според когото проектобюджетът за следващата година е най-щедрият досега. "Затова ние предложихме..

публикувано на 20.11.25 в 11:15

Административните служители готвят серия от протести

Синдикатът на административните служители КТ „Подкрепа“ обяви серия от протестни действия в ключови държавни институции в цялата страна. Протестът в Благоевград е днес между 12:30 и 13:00 часа пред сградата на Териториалното статистическо бюро в града. “Исканията са за 20% увеличение на заплатите на работещите в бюджетната сфера”, коментира за Радио..

публикувано на 20.11.25 в 10:25

Екипи в Перник и Батановци отстраниха водните натрупвания след валежите

Аварийно-спасителният отряд на Община Перник е отстранил локални проблеми, предизвикани от събраните върху капаците на дъждоприемни шахти листа и наноси по няколко улици в града. Екипите реагираха незабавно и на сигнал за събрала се вода в подлеза при жп спирка „Метал“. Мястото е вече напълно отводнено. Разлив на вода се е получил и в района на..

публикувано на 20.11.25 в 09:44