Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонският научен институт – филиал Благоевград, организира възпоменателна научна сесия

7
Снимка: Радио Благоевград

Възпоменателната научна сесия, съорганизатори на която са ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Регионалния исторически музей,  бе посветена на изследователските приноси и обществените заслуги на починали негови членове. Събитието премина под мотото „Да си спомним за колегите, които с талант и отговорност градяха делото на нашето научно и родолюбиво сдружение“. 

Пред препълнената зала в Регионалния исторически музей научни работници, преподаватели от ЮЗУ „Н.Рилски“ представители от музея и Държавен архив-Благоевград, припомниха значими факти  от научната дейност на доц. д-р Йордан Ванчев, доцент д-р Евдокия Христова, доц. д-р Георги В.Димитров, д-р Борис Цветков, д-р Христо Тасев, н. с. Георги Стоянов, Атанас Мечкаров, Кунка Дашева, Стоил Пищалов. „Това са хора, които са оставили дълбока диря в българската отечествена хуманитаристика и искаме да изтъкнем техния граждански принос, защото това бяха учредителите на нашето сдружение през 1993 година. Едно време разделно, но те  с много голямо желание и ентусиазъм успяха да вградят и усилия, и време, и труд, за да създадем днешната гражданска неправителствена авторитетна родолюбива организация, която има и академичен характер“ – това заяви за Радио Благоевград Димитър Тюлеков, преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“-Благоевград и заместник директор на УС на Македонския научен институт.

Научните съобщения, които бяха направени на възпоменателната сесия ще бъдат публикувани на сайта на Македонския научен институт.

По-късно в благоевградската черква “Въведение Богородично“ бе отслужена панихида в памет на починалите членове на родолюбивата организация.

Прякото включване на Лалка Радкова в предаването "Събития и личности" можете да чуете в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

До 2000 лева глоба за мъж от село Плоски, палил боклуци в двора си

Само дни след огнения ад над Илинденци и евакуацията на жителите на село Плоски някои бързо забравиха мащабите на стихията. Рано тази сутрин, от служители на пожарната служба в с. Плоски е установен 79-годишен жител на селото да гори отпадъци в двора на къщата си. До 2 хиляди лева глоба грози нарушителя, каза на брифинг директорът на..

публикувано на 04.08.25 в 16:54

Откриха ново отделение в болницата в Гоце Делчев

Ново отделение бе официално открито днес в Многопрофилна болница за активно лечение "Иван Скендеров" Гоце Делчев. То е по физикална и рехабилитационна медицина и разполага с десет легла за лежащо болни. В новото отделение ще се обгрижват пациенти след ортопедични операции, травми, неврологични заболявания като инсулти и дискови хернии, както и други..

публикувано на 04.08.25 в 15:14

Община Трън събира документи за пострадали имоти при пожара

В община Трън е определен редът, по който собствениците или ползвателите на имоти, пострадали при пожара  в селата Рани луг, Слишовци и Насалевци, могат да поискат помощ за справяне със щетите от огъня. Те ще трябва да предоставят в Общината всякакви налични документи за имотите. Наборът от документи, които пострадалите от пожара трябва да..

публикувано на 04.08.25 в 13:58

Закритият плувен басейн в Благоевград затваря врати за основен ремонт

Планираните ремонтни дейности на закрития плувен басейн в Благоевград ще включват енергийно обновяване на сградата, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, ще се полага топлоизолация на покрива, минерална вата, ще се смени дограмата. Очаква се след изпълнение на мерките, сградата да премине от клас „Б“ в клас „А“ за енергопотребление. Ще се..

публикувано на 04.08.25 в 12:34

Кола блъсна 9-годишно момче в Брезник

9-годишно момче с велосипед е било блъснато от лек автомобил на кръстовище в Брезник. Инцидентът е станал вечерта на 1 август, съобщават от полицията. Момчето незабавно било транспортирано в пернишката болница, а по-късно в столично лечебно заведение, където лекарите констатирали счупена бедрена кост и счупена ключица на една от ръцете му. Шофьорът е..

публикувано на 04.08.25 в 11:24

Пожарът край Илинденци все още не е локализиран

Екипи на пожарната и горските стопанства и днес участват в погасяването на пожара над село Илинденци, община Струмяни. Огнената стиха там е овладяна, но все още не е локализирана. Пожарът продължава да създава проблеми по периферията, каза за Радио Благоевград Иван Ризов, директор на Горското стопанство в Струмяни. "Имаме няколко проблемни точки и..

публикувано на 04.08.25 в 11:13

Част от Радомир остава без вода днес

Част от град Радомир ще бъде без вода днес, съобщават от "ВиК" - Перник. Екипи на дружеството ще извършват ремонтни дейности в резервоар "Ниска зона". Поради това с нарушено водоподаване ще бъдат ниските части на Радомир и кв. "Върба". То ще бъде възстановено веднага след отстраняване на проблема. 

публикувано на 04.08.25 в 11:05