За замърсяване на река Драговищица край Босилеград, Сърбия, която тече и в Кюстендилско и се влива в река Струма, съобщи председателят на Културно-информационния център на българското малцинство "Босилеград" Иван Николов. Замърсяването на реката започнало още преди две години, когато местните жители сигнализирали, че в нея се изливат отпадъчни води от "пилотни" съоръжения за технологично изследване на флотационната преработка на олово и цинк в близка местност.
Планинската река започнала да получава млечно-бяло оцветяване. Като резултат от това изчезнала планинската пъстърва, а по-късно местните разказали, че добитъкът им не иска да пие вода от реката. В резултат на подадени оплаквания до сръбското министерство за защита на околната среда, от там отговорили, че екологичните и хидрогеолочните инспекции следят положението и че не е регистрирано присъствие на тежки метали в реката.
"Тук става дума за гранична зона между България, Сърбия и Македония, и освен сръбското Министерство на земеделието и защита на околната среда, трябва да се произнесе и Министерството на околната среда и водите на Р България и Министерството на околната среда и просторно планиране на Р Македония", категоричен е Николов.
Замърсяването на реката започнало, след като британската компания "Минеко" заявила желание да открие мина за олово и цинк в село Караманица, край Босилеград. Мината е работила за кратко по времето на бивша Югославия и е закрита поради нерентабилност и липса на добри пътища, разказва Николов.
От Министерството на земеделието и защита на околната среда в Сърбия са заявили, че съгласно изискванията от Конвенцията за оценка на влиянието на проекти на околната среда в транграничен контекст, е задвижена процедурата за осведомяване на Министерството на околната среда и водите на Република България, и Министерството на околната среда и просторно планиране на Р Македония, с описание на планирания проект и възможните трансгранични влияния, но процеса на разглеждането на иска не са постъпили мнения и коментари на заинтересованите органи и организации, включително мнения и коментари от Р България и Р Македония, каза Николов. Според него обаче никой не може да гарантира, че експлоатацията на мината за олово и цинк в Сърбия, няма да предизвика екологична катастрофа, която да засегне трите държави.
"Местните хора разчитат на реакция от страна на Министерството на околната среда и водите на Република България. Все пак, отпадъчните води ще се изливат в Драговищица и Струма, които напояват Кюстендилската котловина", коментира още Николов.
Музеят на Бусинската керамика се нуждае от ремонт, съобщи директорът на Общинския исторически музей в Трън Милена Катошева. На няколко места в сградата са се появили течове. Влага има във фондохранилището, което е разположено в мазето. Предстои съхраняваните там експонати да бъдат временно преместени. Музеят на Бусинската керамика е открит в..
Кметът на община Благоевград да издаде заповед, с която да бъдат разписани отговорностите на директорите на училища по отношение на извършването на строг контрол върху районите на учебните заведения, а общината да осъществява ежедневно наблюдение край училищата е предложението на председателя на Постоянната комисия по образование, култура и..
Арестантът, който избяга, докато беше конвоиран, а минути по-късно беше задържан отново от полицията в Перник, е с прокурорско постановление за задържане до 72 часа. В хода на разследването са събрани доказателства, че на 30 април в пернишкото село Рударци той е отнел куриерска пратка, съдържаща златен накит на стойност 5 хиляди лева, като е ударил с..
Благоевград отново е домакин на фестивала "Знаят фест". С тази проява Благоевград се връща назад във времето и показва различния бит и култура на предците ни. В трите фестивални дни на площад „Македония" ще се представят занаяти като звънчарство, тъкачество, грънчарство, дърворезба, ножарство, пчеларство, изработка на кукерски маски и други...
Георги Първанов, президент на РБългария в периода 2002 – 2012 година днес бе удостоен с титлата „Доктор хонорис кауза“ на ЮЗУ „Н. Рилски“. На тържествената церемония присъстваха ректорът на висшето училище Николай Марин, всички декани на факултети, преподаватели, студенти, гости. Отличието бе присъдено по предложение на Правно-историческия факултет..
Международен панаир по повод Деня на Европа се състоя в градинката на кв.“Грамада“ в Благоевград. Той бе организиран от ръководството, учители и ученици на 4-то ОУ „ Димчо Дебелянов“. В събитието взеха участие ученици и преподаватели от училища във Франция, Португалия, Гърция и Словения. Те показаха свои традиционни храни, както и различни..
С поредица от събития Благоевград отбеляза 9 май – Деня на Европа. Граждани, представители на институции, културни и образователни организации се включиха в тържествата, които преминаха под знака на европейските ценности и почитта към жертвите на Втората световна война. Денят започна с ритуал по поднасяне на цветя на площад „Георги..