Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма регистрирани случаи на морбили в Благоевградска област, ваксини има

Това обявиха специалисти от РЗИ-Благоевград на пресконференция днес.  Директорът д-р Лена Павлова увери, че по разпореждане на здравното министерство се предприемат всички превантивни мерки за недопускане на острото заразно заболяване в област Благоевград. Изпратени са предписания до всички болници, спешни центрове, общопрактикуващи лекари, които до края на март трябва да съобщят колко са неимунизираните, на които спешно трябва да се направи комбинирана ваксина-паротит-рубеола-морбили. Има достатъчно ваксини, каза д-р Павлова, които се съхраняват съобразно изискванията. 

Д-р Веселка Мончева-директор Дирекция „Надзор на заразните болести“ при здравната инспекция припомни, че за общопрактикуващите лекари е много важно да се направи преглед на имунизационния статус на децата от 13-месечна възраст до 18-годишна възраст, които подлежат на имунизацията . При съмнителни случаи за болни от морбили, трябва да се направи консултация  от лекар-инфекционист, и не на последно място всеки съмнителен случай да бъде съобщен в РЗИ с бързо известие – каза д-р Мончева .

Йорданка Янчева, началник отдел „Държавен здравен контрол“ в РЗИ-Благоевград информира за провеждащото се пилотно проучване за измерване концентрацията на радон в жилищните сгради в Благоевградска област. От наличните 1280 детектора са останали 80. Проучването започна през февруари, след изтичането 3 месеца, детекторите ще бъдат изпратени за анализ в Центъра по радиобиология и радиационна защита. (Чуйте звуковия файл...) 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Продължава борбата с огъня в Пирин

Продължава борбата с огъня в Пирин Продължава борбата с пожара в Пирин планина. Два хеликоптера “Кугър” на Военновъздушните сили и два самолета подпомагат усилията на огнеборци, горски служители и доброволци за потушаване на огъня. Пожарът гори на два фронта, а огнищата са хиляди. Фронтът от страната на НП “Пирин” е локализирана, ново разрастване..

публикувано на 13.08.25 в 18:22

Община Благоевград отчита финансова стабилност за първото полугодие на 2025

Със стабилен бюджет, намален дълг и повишена събираемост Община Благоевград завършва първото полугодие на 2025 г. Това сочи отчетът за изпълнението на бюджета на Община Благоевград към 30 юни тази година, който беше внесен в Общински съвет. Към края на първото полугодие Общинският бюджет е 176,3 млн. лв., 81 млн. лв. са изразходваните средства,..

публикувано на 13.08.25 в 14:51

Спасиха паднал турист в Рила

При спасителна акция тази сутрин откриха 38-годишен турист в района на Рилския манастир. Местоположението на туриста е определено чрез локализиране на мобилния му телефон. Говорителят на Областна дирекция на МВР в Кюстендил Катя Табачка съобщи, че сутринта в 5:45 часа е постъпил сигнал на телефон 112, затова че семейството на 38- годишен мъж, тръгнал..

публикувано на 13.08.25 в 14:38

Обновен състав на Доброволното формирование в Дупница

Напълно променен е съставът на Доброволното формирование към Община Дупница.  Договорите с досегашните 29 доброволци са прекратени поради неизпълнение на задълженията. Всички те неколкократно са отказвали да се включат в борбата с пожарите, бушували около Дупница през месец юли.  Назначени са 9 нови доброволци, които ще получават заплащане, за да..

публикувано на 13.08.25 в 14:13

Застреляха куче в кюстендилското село Багренци

Сигнал за убито куче в землището на кюстендилското село Багренци е получен в полицията в Кюстендил. Сигналът е постъпил снощи в Областната дирекция на МВР Кюстендил, от собственика на животното, около 20:00 часа. Дежурна група е извършила оглед на място и е установила, че кучето е застреляно с ловна пушка, казаха то полицията. По случая е образувано..

публикувано на 13.08.25 в 11:47

Осъдиха мъж на 8 години затвор за контрабанда на марихуана

Окръжният съд Кюстендил наложи наказание "Лишаване от свобода“ за срок от 8 години, при първоначален строг режим на изтърпяване и глоба в размер на 50 000 лв., на албанец, гражданин на Република Северна Македония. Подсъдимият се е признал за виновен в опит за митническа контрабанда на високорискови наркотични вещества, 320 пакета с марихуана, на..

публикувано на 13.08.25 в 11:43

Лек ръст на случаите от Covid-19. Има ли опасност у нас от вируса чикунгуня?

Има леко увеличаване на заболеваемостта от Covid-19, но тя е десетократно намалена в сравнение с миналата година, така че няма ситуация, която да ни притеснява, настоя пред Нова тв главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той отбеляза, че покачването през една седмица, в сравнение с предишната, не дава пълната картина и не е необичайно...

публикувано на 13.08.25 в 10:46