За 19-та поредна година Националният празник „За хляба наш...“ събира млади таланти, които представят традиции и творчество. Децата от клуба по „Словесен фолклор“ разиграха ритуала посветен на великденския хляб.
Ръководителят на клуба Даниела Мавревска сподели, че вече 19 години участва със своите възпитаници в ученическия празник.
„ Децата с желание се включват в разиграваните обичаи, свързани с нашия насъщен хляб, защото никой не е по-голям от хляба “, заяви Даниела Мавревска
Освен празнични хлябове в зала „22 септември“ бяха и оригиналните макети изработени от учениците от школата по техническо конструиране и моделиране. Ръководителят Антон Мавродиев, обясни, че се гордее с работата на децата и допълни, че така те научават за старите техники в смилането на житото.
Участниците бяха поздравени от Цветанка Гаврилова, директор на Центъра за личностно и творческо развитие на деца на Благоевград.
Тя обясни, че деца от цялата страна участват в националния празник с рисунки, приложно изкуство, сценично представяне на ритуали, песни и танци , представяне на макети.
На откриването на празника бяха връчени и отличия на изявени учители и ръководители на творчески школи. (Чуйте звуковия файл...)Продължава гасенето на пожара в Рила Все още не е локализиран пожарът в Рила планина. Огънят е овладян, но все още има горящи зони, които не са потушени. Вчера пожарът се е развил до около 800 дка площ, разказа директорът на противопожарната служба в град Рила главен инспектор Стефан Тахтаджийски. Той посочи, че около 200 дка от огъня са в иглолистна..
През нощта, когато нямаше хора на пожара, заради тяхната безопастност, огънят се е развил до около 800 дка площ, разказа директорът на противопожарната служба в град Рилаглавен инспектор Стефан Тахтаджийски, на слизане от планината тази вечер.Той посочи, че около 200 дка от огъня са в иглолистна гора, а останалите площи са сухи треви. Благодарение на..
Д-р Явор Дренски е новият директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“ в Перник. Той бе избран днес на състоялото се общо събрание на акционерите. Д-р Дренски ще замени подалия оставка преди повече от месец Емил Ненков. Следва технологично време за вписването му като нов директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, което на практика предполага, че новата си роля д-р..
Дъжд е валял 20-ина минути в зоната на пожара в Рила, което ще помогне за овладяването на огъня. Това казаха за БНР доброволци от Кюстендил, които са на терена. Екипите на Пожарната и горските работници са все още в района, за да огледат периметъра, включително и с дрон, и да решат как ще продължи гасенето. Прогнозите са в планината да вали до..
Седмият Център за специализирана здравно–социална грижа за деца с високорисково поведение и потребност от здравни грижи беше открит в Кюстендил. Проектът е пилотен и е първи за страната. Стойност на проекта е над 3,5 млн. лв., и ще предоставя социалната услуга "Терапия и рехабилитация" като съвкупност от различни дейности за развиване, възстановяване,..
"Водоснабдяване и канализация" ЕООД – Благоевград уведомява своите потребители, че в периода от 06:00 часа на 29.07.2025 г. (вторник) до 06:00 часа на 31.07.2025 г. (четвъртък) ще бъде извършена планова годишна профилактика , включваща почистване и дезинфекция на водоснабдителна система „Чакалица“ . В рамките на посочения период ще бъде..
Забранява се поливането на градини с питейна вода в община Дупница. Заповедта на кмета е издадена във връзка с писма от областния управител на Кюстендил и управителя на “Кюстендилска вода”, с оглед намаляване дебита на водоизточниците. Забранено е ползването на питейна вода за напояване на земеделски земи и поливане на зелени площи /дворове, градини,..