Ето какво пише в писмото:
„Уважаеми дами и господа,
С особена тревога, вече една година следим процесите в новосъздадения ЦЛТРДБ в Благоевград. Във връзка с влизане в сила на ЗПУО, този център трябваше да наследи бивш ОДК. С решение на Общинския съвет в Благоевград и по настояване на зам. кмета по „Хуманитарните дейности“ Христина Шопова, към него бяха назначени преподаватели и служители от Центъра по изкуства и Младежки дом, които преди това бяха в структурата на отдел Култура в Община Благоевград. Беше създадено мега звено, включващо по щатно разписание - 32 педагогически специалисти и 13 души административно-помощен персонал, както и 16 хонорувани специалисти. Независимо от нашите изразявани нееднократно притеснения, относно финансирането на толкова много работещи, Община Благоевград ни уверяваше, че децата на Благоевград по този начин са облагодетелствани в своя многообразен избор.
За съжаление, малко след началото на учебната година в ЦЛТРДБ и назначаването на нов директор, започна прилагането на двоен стандарт от Христина Шопова, спрямо дългогодишните учители с опит в системата на образованието, за формиране на групи и брой заети в тях, съобразно нормативната уредба на МОН и останалите специалисти. От първите се изискваше да бъдат изрядни, за да могат да изпълнят изискванията на Образец №3, а на другите се обясняваше, че техните нормативи зависят единствено и само от Кмета на Общината. И до ден днешен, нямаме обяснение, как е одобрен въпросния образец, за учебната 2016/2017 година.
С решение на Общински съвет Благоевград, от месец януари 2017 година, бяхме изненадани с въведени такси на децата в групите без предварителен задълбочен анализ за дейностите нефинансирани от държавата. Още повече, че при попълване на групите в учебните заведения на територията на Община Благоевград, всички дейности бяха рекламирани като безплатни.
Липсата на всякакъв педагогически опит на директора на ЦЛТРДБ г-жа Гаврилова, не създаде необходимата творческа и административна атмосфера за работа, а именно:
непровеждане на педагогически съвети;
липса на длъжностни характеристики за заеманата длъжност;
неосигуряване на необходимата материално-техническа база за провеждане на нормални творчески занятия;
неосигуряване на необходимия финансов ресурс за участие на ученици и преподаватели в конкурси, състезания и изяви /същите се самофинансираха с лични средства/.
В навечерието на 24 Май 2017г., в разрез т.10.2. от подписано КТД с Кмета на Общината, научихме от медиите за внесено предложение до Общински съвет Благоевград, Центърът да бъде изваден от сферата на образованието. След остра реакция от наша страна до всички институции, предложението беше оттеглено на 26 Май 2017г..
След този акт, започнаха целенасочени ,неправомерни проверки на колегите, най-вече от бивш ОДК. Тези същите, се осъществяваха с участие на хора от непедагогическия персонал и без задължителния предварителен график, изготвен от директора. Колегите получаваха чрез куриерски фирми на домашните си адреси констатации неотговарящи на истината. Заплатите в ЦЛТРДБ бяха увеличени от 01.05.2017г., а не от 01.01.2017г.. Мотивът беше, че въпросния център черпи огромен ресурс от общинския бюджет.
Уважаеми дами и господа,
Искаме незабавна финансова и документална проверка на ЦЛТРДБ в Благоевград, поради следните факти:
Хора заемащи длъжност домакин получават много по-високи възнаграждения от всеки педагогически специалист.
Според нас, заеманата длъжност финансов контрольор, трансформирана в заместник-директор на заплата 1063 лв., е заета от съпругата на зам. кмет Иво Николов. Ние питаме, кое налага откриването на такъв щат?
През цялата година се оказва, че Центърът разполага с две щатни бройки зам. директор по учебната дейност.
През цялата година, продължаваха назначения от община Благоевград по новооткрити дейности.
С ново длъжностно разписание на ЦЛТРДБ, считано от 01.10.2017г., отново без информиране на социалните партньори, са съкратени щатни педагогически специалисти – 10бр. Отново липсва анализ за търсените от учениците извънучилищни форми. Странна комисия с още по-странни критерии и под пълната диктовка на Общинска администрация, решава кои длъжности и кои дейности да бъдат съкратени.
По този начин са съкратени дългогодишни педагогически специалисти в бивш ОДК, фигуриращи обаче в рекламните материали за групите за новата учебна 2017/2018 година и изпратени в училищата. Съкращаване на непедагогически персонал няма, още повече, че два незаети щата продължават да фигурират. В новото длъжностно разписание остават ръководители на групи без педагогическа правоспособност.
Ние Ви питаме, до кога въпросният център ще бъде управляван като частна школа на г-жа Христина Шопова. Не можем да премълчим факта, че колегите работят непрекъснато под психологически натиск и заплахи от дисциплинарни уволнения. В следствие на тази нечовешка атмосфера, създадена от зам. кмета и провеждана от цялото ръководство на центъра, двама от педагогическите специалисти не издържаха на напрежението и подадоха молби за напускане.
Очакваме от Вас компетентна, истинска, а не „обективна” партийна проверка. Не възнамеряваме да продължаваме да мълчим, относно едноличното феодално поведение на г-жа Шопова.
Много ви молим, изпратете ù Националната програма на Правителството в частта средно образование и мерките, предприети от МОН за превенция на насилието, включващи оползотворяването на свободното време на учениците в извънучилищни дейности.
Очакваме да обърнете внимание на Началника на РУО Благоевград Ивайло Златанов, че въпросният център е част от процеса на образованието, а не частна дейност на Община Благоевград, тъй като през изминалата учебна година, той по никакъв начин не упражни контролна дейност.
Настояваме за бърза намеса, за да предотвратим продължаващи нарушения и съкращаване на дългогодишни педагогически специалисти. Работещо звено, устояло на всякакви непремислени реформи и политически кризи, утвърдило се като изключително полезно за децата на нашия град е на път да бъде унищожено.“
Подробности можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пункта след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Местни медии съобщават, че премахването на проверките по вътрешните европейски граници с България и Унгария ще създаде необходимост от засилване на мерките за осигуряване на обществения ред и сигурност, тъй като в момента..
Православната църква почита днес паметта на Свети Стефан - първият християнски мъченик и първи архидякон в Йерусалимскатацърква. Денят на Свети Стефан се чества на третия ден след Рождество Христово - на 27 декември, и е последният празник в годината, за който се казва, че "затваря кръга". Стефан е сред най-разпространените имена в България. В..
Над 150 екипа работят без прекъсване през празничните дни, за да се справят с авариите, предизвикани от обилния сняг в Западна България. Към 18:00 ч. е отстранена голяма част от повредите, настъпили през нощта. Работата няма да спре до пълното възстановяване на електрозахранването. Остава усложнена обстановката в част от населените места в..
На 27 декември, петък, времето ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Минималните температури сутринта ще бъдат между минус 4 и 1°. Максималните ще са между 0° и 5°.
В Сандански избраха новия цар на виното. Винопроизводители от региона отново се включиха в традиционния Празник на младото червено вино, който се организира от общината. Макар че планираният на централния площад в града празник беше отменен заради лошите метеорологични условия, наградата за най-добър производител на вино беше връчена в Дома на..
30-годишен мъж е загинал при взрив в Перник. Гръмнала е газовата бутилка на автомобил. Иницидентът е станал около 14часа днес. По първоначална информация мъжът работел по автомобила в гараж в двора на къща в пернишкия квартал "Църква", когато станал взривът. Гаражът е срутен до основи, а от ударната вълна са счупени и прозорците на къщата. В..
Булдозер ще бъде изпратен днес, за да пробие през снега 6-километровия път до кюстендилското село Гурбановци, каза за БНР експертът за управление при кризи към Общината Ивайло Чалъков. В селото живее само един жител, който е откъснат от снеговалежа. Единственият жител на Гурбановци не успял да стигне с колата си до селото, оставил вчера автомобила и се..