Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпрецедентно дело се гледа в Кюстендил

Съдът в Кюстендил остави без движение искова молба срещу 84 миньори от мините в Бобов дол, излязли на протест на 11 и 12 май 2017 година, заради забавени заплати.

 На безпрецедентното дело не се яви и представител на ищеца - "Въгледобив Бобов дол". Повече от половин час продължи влизането на обвинените работници в съдебната зала, а самото заседание приключи за по-малко от минута. Работодателят - мината в Бобов дол - в седемдневен срок трябва да отстрани нередовностите по иска, след което съдът ще насрочи ново съдебно заседание, постанови съдията по делото Евгения Стамова. "Нередностите се изразяват в непредставени доказателства към исковата молба. Това е указал и Апелативния съд", каза адвокатът на изправените на съд работници Ивона Павлова. Ако не се отстранят нередовностите, делото трябва да се прекрати“, посочи още Павлова. 

Общо 84 миньори, част от които бивши, са обвиняеми по гражданското дело, заведено от мината в Бобов дол. "Твърденията, че миньорите са стачкували не е доказано. Всички са били на работните си места и са отказали да работят заради неизплащане на работна заплата, като са провели разговори с началниците. Това е била причината те да не изпълнят трудовите си задължения. Работниците са дали обяснения пред работодателя за нарушаване на трудовата дисциплина, но същевременно той е предявил претенция за обявяване на незаконна стачка, посочи още защитата на обвинените подземни работници. В следващо заседание, ако такова бъде насрочено, съдът трябва да се произнесе дали стачката е била законна, дали е отговаряла на трудовото законодателство и на действащия тогава колективен трудов договор. Според миньори, участниците в протеста тогава били посочени по списък от управителя на "Въгледобив Бобов дол". 

Миньори разказаха, че на база спонтанния си протест, някои от тях дори били освободени от работа - за наказание. Други били в болничен по време на протеста, но са призовани в съда. В България е пълно с абсурди. Аз вече съм в пенсия и не работя, но не зная да се смея ли, или да плача“, разказа един от призованите по делото бивши работници в мината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Няколко слаби труса са регистрирани в Югозападна България

Три последователни, но слаби труса са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по  скалата на Рихтер са регистрирани  в 11,23  и 11,25 часа, а третият, който е бил  със сила 2.2 е бил в 11,40 часа. Хората в граничната зона между Гоце..

публикувано на 04.05.25 в 14:09

В Благоевград почетоха Гоце Делчев

Благоевградската общественост се преклони пред паметта на Гоце Делчев по повод 122 години от смъртта на българския революционер. На площад „Македония“ пред паметника на революционера бяха поднесени венци и цветя от ръководствата на институции, представители на политически партии, културни институции и граждани.

публикувано на 04.05.25 в 13:13

Състезанието "Благоевград на две колела" се провежда днес

Състезанието „Благоевград на две колела“ ще се проведе днес. Регистрацията за участие е до 10:30 часа пред зала „22 септември“. Стартът на шествието ще бъде даден в 10:30. Могат да участват всички желаещи, а децата под 12 години трябва да бъдат с придружител. Маршрутът е с дължина 8.6 км.

публикувано на 04.05.25 в 10:15

Отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев

  Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на  българските Македоно-Одрински революционни комитети,  известни по-късно като ВМОРО. Национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали  под османско владичество   и присъединяването им към Родината.   Със заупокойна..

публикувано на 04.05.25 в 08:14

Слънчево време

Времето днес ще е слънчево. Около и след обяд над планинските райони в западната и централна част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°.

публикувано на 04.05.25 в 07:30

Премиера в Благоевград! „Отражения“ на сцената на Драматичен театър „Никола Вапцаров“

Театралната школа към Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград тази вечер от 17:00 часа, представя спектакъла „Отражения“, на Голяма сцена. Постановката е дело на ръководителя на школата Теодор Куков по оригинални текстове, създадени с помощта на изкуствен интелект (ChatGPT). „Силно се надяваме, зрителите когато дойдат да гледат довечера, да..

публикувано на 03.05.25 в 15:19

Нова спортна площадка в Петрич

Приключи изпълнението на строителните дейности за нова спортна площадка на СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич.  Проектът се изпълни след кандидатстване и получено одобрение по Национална програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2021 – 2027 година.  Програмата е на МОН.  Новата спортна площадка на СУ „Никола..

публикувано на 03.05.25 в 15:08