22-годишният благоевградчанин Илиян Томанов извади светия кръст от водите на Благоевградска Бистрица. В тържествения ритуал за Богоявление се включиха над 90 смелчаци от всички райони на общината. За първи път в историята на свещеното действие се включиха и две момичета.
Многократният европейски шампион по таекуон-до Илиян Томанов бе най-сръчен сред 90-те млади мъже и двете девойки, нагазили тази сутрин във водите на Благоевградска Бистрица. Той бе подпомаган в тактиката от 4-ма свои приятели, представители на ЦГЧ.
За първи път в историята на ритуала в Пиринско за Богоявленския кръст се бориха и две момичета – 22-годишната Наделина Стоянова и Виктория Дамянова, на 19 години.
Тържественият ритуал по освещаването на светия кръст се водеше от игумена на Роженския манастир архимандрит Епифаний в съслужение с енорийските свещеници. Малко по-късно те извършиха и водосвет на бойните знамена на Военно формирование 26 400.
За трети бойкот на търговските вериги днес призовават организаторите на инициативата. Този път бойкотът ще засегне и банките с мотив, че за една и съща услуга плащаме различна такса на различните банки, но всички те печелят от парите на клиентите си. Благоевградчани подкрепят третия бойкот с пазаруване от малките квартални магазини и директно от..
Банско отново ще отбележи тържествено Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен още като Конски Великден. Тази година празникът ще се състои на 8 март, шест седмици преди Възкресение Христово. По традиция, с подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, собственици на коне ще организират празнични ритуали,..
Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране. За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..
Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната ще продължи с изслушването на представители на Министерството на здравеопазването за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Представителите на Националния институт по метрология и хидрологи ще изнесат данни за това какви са прогнозите за валежи и тяхното сезонно..
Трети бойкот на хранителните вериги е обявен за днес, като инициаторите призовават да не се пазарува в супермаркетите, но и да не се извършват банкови операции - да не се теглят или внасят пари, да не се правят преводи и плащания. Организаторите предвиждат и акция пред БНБ от 18 часа за "осветяване на банковите такси". Призив за нов бойкот - на..
Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи в..
Днес над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, по поречието на Дунав и на места в Източна България ще остане мъгливо или с намалена видимост. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 6° и 11°, по-ниски в местата с трайна мъгла.