Александър Арабаджиев е от Благоевград, бивш конституционен съдия и втори мандат български съдия в Съда на Европейския съюз. В Правно-историческия факултет на Висшето училище той изнесе публична лекция на тема „Компетентност на Европейския съюз и държавите-членки при смесените договори от ново поколение“.
„Трябва да си говорим за тези неща, иначе няма как. А в България не се говори достатъчно. В България се губят механизмите за говорене, за размяна на мнения. Няма начин да решаваме проблемите, ако не говорим за тях. Няма начин да имаме отношение към ЕС, ако не го познаваме по-добре“– подчерта съдия Арабаджиев.
Студенти, докторанти и преподаватели проявиха подчертан интерес към неговата работа. Коментирани бяха редица въпроси от практиката, посочени - дела, които се водят срещу национални правителства и европейски институции за неспазване на правото на ЕС. Съдът на ЕС е основан през 1952 година, позициониран е в Люксембург и е гарантът, че правото на ЕС се тълкува и прилага еднакво от страните-членки и институциите в общността.
„Съдът на Европейския съюз в най-голяма степен откроява и защитава ценностите, върху които е изграден ЕС. Това не е просто украшение, това не е етикет на ЕС, това е правна норма“ – подчерта пред аудиторията Александър Арабаджиев. (Чуйте звуковия файл...)
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..