Студентски пленер "В духа на Майстора" ще се състои от 12 до 22 юни в кюстендилското село Шишковци. Инициатор за провеждането на пленера, чието начало беше поставено през 2014 година, е художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
За пета поредна година, студенти от Националната художествена академия ще черпят вдъхновение от красивата природа на Земенското дефиле, Скакавишкия водопад и Кюстендилското поле. Сътвореното там, по стъпките на Рисувача, ще бъде представено в художествената галерия, носеща името на Майстора, казаха от там. Официалното откриване на пленера е на 13 юни, от 11.00 часа, в къщата - музей на Майстора в село Шишковци, когато ще бъде представена и изцяло обновената документална експозиция на музея. Участниците в пленера ще имат възможност да посетят художествената галерия и да се запознаят със забележителностите на Кюстендил, допълниха организаторите.
На 19 юни студентите ще участват в среща с творчеството на кюстендилски поети и музикални изпълнители "Поезия и музика край Струма" в село Шишковци.
На 22 юни, в залите на галерията в Кюстендил ще бъде открита изложба с творби на студентите, създадени по време на пленера.
Екип офталмолози от Александровската болница преглеждат ученици в Перник. Скринингът е по инициатива на кмета Станислав Владимиров и началника на Клиниката по очни болести в университетската болница проф. Александър Оскар. Прегледите са безплатни. Те започнаха днес и ще продължат и през следващите два дни, като се очаква около 1500 ученици да преминат..
Зала 114 на ЮЗУ "Неофит Рилски" се оказа тясна да събере всички желаещи да чуят публичната лекция на тема "Лидери направиха България велика в миналото. А, сега…". Гост-лектор беше държавният глава на Република България в периода 2002 – 2012 г. Георги Първанов. Пред студенти, преподаватели и гости президентът Георги Първанов направи паралел с..
Държавните служители от Агенцията по заетостта в Благоевград излязоха на протест с основно искане за увеличение на възнагражденията. Демонстрацията се състоя пред сградата на институцията и премина спокойно, но с ясно заявени позиции. Протестиращите издигнаха плакати с надписи „Държавен служител не е мръсна дума“ , „Работим в полза на..
В Областна администрация Благоевград тази сутрин се събраха част от членовете на Областния план за защита при бедствия. Поводът за спешната среща бе състоянието на територията на област Благоевград след падналите обилно валежи в периода 21-22.11.2025 г. и предприемане на превантивни мерки за недопускане или намаляване последиците от бедствия, във връзка..
Ръководителят на Литературно обединение „Огнище“ при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1866“ – Благоевград, Росица Зиновиева, представи своята нова антологична книга, озаглавена „Благодаря“. Изданието събира най-добрите й произведения, създавани през годините, и предлага на читателите интимен поглед към творческия ѝ път. Премиерата се състоя в уютна атмосфера,..
Третото издание на конкурса "Най-красива външна коледна украса" обяви Община Кюстендил. От там посочиха, че в конкурса могат да участват всички жители на общината, със снимки на жилища, фасади и дворове, междублокови пространства, обществени сгради и заведения. Награди ще бъдат връчени в три категории: "Еднофамилна жилищна сграда", "Многофамилна..
Историческият музей в Дупница откри новата си зала за временни експозиции с изложба. Организатори на изложбата „Бунтът в малкия град. Истории от късния соцреализъм“ са Виктория Крумова и Полина Панайотова. Знаковата за Дупница сграда на бившия Младежки дом отвори врати за първи път след десетилетия тишина и мащабен ремонт. Залата едва побра..