Осигуреността на населението от Кюстендилска област с болнични легла в края на 2017 г. е 834,9 на 100 000 души, което нарежда областта на шесто място в страната по този показател, съобщиха от териториалната статистика. По техни данни, броят на заведенията за болнична помощ и леглата в Кюстендилска област е без промяна в сравнение с 2016 г.
Заведенията за болнична помощ в областта към 31 декември 2017 г. са пет с 1 011 легла, а тези за извънболнична помощ са 29 с 18 легла. Другите лечебни и здравни заведения са три с 20 легла. В края на 2017 г. на основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в област Кюстендил практикуват 446 лекари.
Лекарите по дентална медицина са 123, а медицинските специалисти по здравни грижи - 666, от които 438 са медицински сестри, 51 - медицински лаборанти, 48 - акушерки и 60 - фелдшери. Най-голям е делът на лекарите във възрастовата група 45 - 64 години - 333, или 74,7 процента. Младите практикуващи лекари - на възраст до 35 години, са 12, или 2,7 на сто. Най-възрастните /на 65 и повече години/ са 67. Осигуреността с лекари в края на 2017 г. за област Кюстендил е 36,8 на 10 000 души от населението, при 42,7 на 10 000 души общо за страната. Осигуреността с лекари по дентална медицина е 10,2 на 10 000 души от населението, при 11,99 на 10 000 души за страната.
Днес в сърцето на Пирин планина Банско развя българския трибагреник в чест на 147 години от Освобождението на България. ,,Този ден не е просто историческа годишнина – той е символ на българския дух, на народната воля за свобода и справедливост. Днес, когато живеем в суверенна и европейска България, трябва да помним миналото, но и да градим..
С тържествено честване Перник отбеляза националния празник 3-ти март. Десетки перничани и гости, сред които областният управител Людмил Веселинов, зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев и народни представители, почетоха подвига на героите, борили се за свободата на България. „Трети март не е обикновен празник, а въплъщение на едно начало, възкресение на..
Кюстендил отбеляза днес тържествено 147 години от Освобождението на България. Празникът започна с издигане на националния трибагреник на сцената на площад "Велбъжд" , при паметника "Булаир", където по-късно бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите за сбоводата на България. В тържествената церемония участие взе почетен..
С редица тържествени мероприятия Благоевград отбелязва147 години от Освобождението на България. Честванията по повод Националния празник започнаха в 09.00 часа в двора на храм „Въведение Богородично“ с полагане на цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински и панихида за загиналите за свободата. Програмата продължи с ритуал по..
За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела. Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия. Постите са създадени не толкова, за да се лишават..
Днес през по-голямата част от деня и над по-голямата част от страната ще има значителна ниска и средна облачност. След обяд облачността от запад ще започне да намалява и през нощта срещу вторник над цялата страна ще се изясни. Само на отделни места ще превали слабо - дъжд и сняг. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.
Днес честваме 147 години от Освобождението на България – ден, в който почитаме саможертвата и подвига на героите, извоювали нашата свобода. Трети март е символ на българския дух, на силата и единството, които ни правят народ с велика история. Нека помним делото на предците ни и носим гордо българското знаме в сърцата си! Честит..