Глинени модели на пещи ще изработват деца в кюстендилския музей в периода от 23 до 25 август по време на музейната работилница за деца, съобщи уредникът Мирослава Таскова. Традиционно, музейната работилница през август е посветена на празника "Панагия – Въздигане на хляба" и насочва вниманието на децата към епохата, от която датира производството на хляб – шесто хилядолетие преди Христа.
"Тази година заниманията се фокусират върху изработване на глинени модели на пещи, каквито в оригинал присъстват в археологическата експозиция и могат да бъдат разгледани. Това са находки от новокаменната и каменно-медната епоха, представляващи умалени копия на истинските пещи. Обикновено, върху стените им има украса от прави и начупени линии, точки и други елементи. Особен интерес представлява моделът на пещ с врязан календар при основата и дръжка с глава на животно, вероятно змия. Предполага се, че е един от най-старите познати досега календари в Европа", разказа Таскова.
Село Плоски оцеля, но остава затворено след снощната евакуация на местните жители, заради опасността от приближаващия огън. Засега селото е спасено, на входа се събират местни жители, които искат да си видят къщите и домашните животни. Тежка миризма се носи на изгоряло, запрашаването е много силно. Припомняме, че снощи около 23.30 часа..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов пристигна на пожара в Пирин и потвърди, че това е най-тежкият и най-сериозен пожар в страната до момента. Вятърът е най-големият враг и най-големият проблем, както виждате, тук се появи отново, надеждите остават да не се разгори повече и утре екипите да могат да си свършат работата. Пожарът е на..
На 29 юли 1014 година се провежда една от най-жестоките битки в българската история – битката при село Ключ. Тя е кулминация на войната между България и Византия, която започва в края на 10.век и продължава до 11.век. Сражението при село Ключ е между българските войски и византийските войски, които са предвождани от император Василий II. Смята се, че..
На три фронта продължава да се развива пожара в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин и до момента ситуацията не е овладяна заради вятъра и неговата непредсказуемост, каза директорът..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на река Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък" и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Близо 18 милиона лева инвестира Община Благоевград в обновяване на Девето основно училище „Пейо Яворов“, изграждане на нова образователна сграда и спортна зала и облагородяване на дворното пространство към тях. Средствата са осигурени по Програма „Развитие на регионите“. Проектът на Община Благоевград, който спечели европейско финансиране,..
Около 10 000 дка гора е изгоряла при пожара в Трънско, унищожени са близо 200 дка земеделски имоти, изгорелите къщи са над 30. Такава е приблизително равносметката от опустошителния пожар, обхванал Трънско в края на миналата седмица, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова. Точният размер на щетите ще стане ясен след като започнат огледите. На..