Не само, защото го обичате, но и защото днес е световният ден на кучето! Празникът възниква в САЩ, но вече се отбелязва по целия свят. В исторически план, кучето е спътник на човека от дълбока древност. Нещо повече – превръща се в неговият най-добър приятел. Кучетата са умни, интелигентни и чувствителни животни, верни на своите стопани за цял живот.
„Само добрите хора отглеждат кучета“ - сподели за Радио Благоевград Маргарита. „Трябва да имаш нещо по-особено в себе си, за да си добър стопанин“. А за Венера от Благоевград, кучето е „увереност, спокойствие. Погледът с който се обръща към нас ни кара да ставаме още по – нежни. Обичаме го и се отнасяме с него съвсем като към човек.“
Кучетата са пазачи на дома и на стадата, помагат на незрящи хора, изпълняват ролята на телохранители, теглят шейни, намират изгубилите се в планините, ловуват и помагат в борбата с наркотрафика. Науката вече е доказала, че кучетата са прекрасни терапевти за хора с тежки депресии, те са единствените живи същества, които освен човекът, могат да разпознават емоциите.
Великиятиспански художник Пабло Пикасо написа: „Кучето решава веднъж завинаги. То не си задава въпроса дали иска да остарее с нас. То просто го прави. Неговата любов, след като сме я спечелили веднъж, е безрезервна“.
Любопитни факти за днешните „празнуващи“ :
- Послушните кучета живеят по-дълго. Проучване сред 56 породи е доказало, че войнствените кучета живеят по-кратко от миролюбивите.
- Кучетата притежават интелигентността на 2-3-годишните деца. Четириногите са в състояние да „научат“ около 150 –200 думи.
- Отпечатъкът на кучешкия нос е уникален – никога няма да откриете два напълно идентични.
- Кучетата могат да откриват заболявания чрез обонянието си. Доказано е, че те имат удивителната способност да „надушват“ онкологични заболявания, диабет и епилепсия.
- Кучето Лайка е първото живо същество полетяло в Космоса.Чуйте репортажа в звуковия файл...
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...