Слушателски сигнал ни отведе в раздавателен пункт №3 на млечната кухня „Ам-Ам“ в квартал "Еленово". Там, всеки ден има опасност парчета от мазилка или от тухла да паднат върху главите на десетките майки с деца, които взимат топъл обяд. Причината – над входа на пункта има тераса, която от години се руши и често части от нея падат. За щастие, досега винаги след работното време на кухнята.
Пунктът се намира в сградата на здравния център в квартала, в който се помещават частни кабинети на лекари и зъболекари. Собствеността на сградата е отчасти на общината и отчасти на медицински лица, които са си закупили кабинети. Логично е да се сетите, че отговорността за това, кой трябва да ремонтира терасата над входа за бебешка храна се размива.
Потърсихме отговор от лекари, които работят в сградата и имат помещения над кухнята. Двама от тях не пожелаха да бъдат записани, но това, което казаха бе, че не могат да се ангажират с ремонт и отговорността не е тяхна.
Част от кабинетите са собственост на МЦ I - Благоевград, с началник д-р Тони Даскалов, който също не пожела да коментира официално казуса. Потърсих становището на община Благоевград, която е собственик на част от сградата. Оттам обещаха отговор в кратки срокове, който ще публикуваме щом ни бъде изпратен.
Директорът на детската кухня, Павлина Демиревска каза, че тя може да отговаря само за състоянието на помещението вътре, а не за терасата над входа. Тя каза още, че знае за този проблем от години и апелира по-бързо отговорните за сградата да вземат мерки, за да няма опасност за майките с деца.
Това, което обединява всички изброени до момента страни по случая е, че са запознати с проблема – рушащата се фасада на здравната служба в „Еленово“, над детската кухня.
И докато търсим отговорите, за това кога и кой ще оправи мазилката, майките взимат и днешната порция храна, а онези парчета продължават да си стоят там – рухнали и чакащи някой да си поеме отговорността.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..