Днес историята витае във благоевградския въздух. Над 20 стари горноджумайски рода и бежанци от Македония се събрираха на среща в старинния благоевградски квартал „Вароша“. Тази година традиционното събитие е в рамките на инициативата "Горна Джумая - градски пейзажи", посветена на 105 години от опожаряването на град Кукуш (Беломорска Македония) и Европейски дни на наследството. Срещата е организирана от Читалище “Н. Й. Вапцаров - 1866”, Община Благоевград и регионалния Исторически музей, тя се провежда всяка година и събира спомените на основоположниците на културата и традициите в съвременен Благоевград.
Ето какво разказа с насълзени от спомените очи Маргарита Николова от фамилия Давчеви: “Дядо ми Иван Давчев е учител от Кавадарци. Дядо е бил свързан с македонското революционно движение, после прегръща социалната идея. Предложен е за депутат в македонското правителство.Това не е угодно за местната власт. Така започва пътят на семейство Давчеви към България и Горна Джумая.“
За Радио Благоевград историята си разказа и 72-годишната Милка Ризова Иванова, наследник на Аврамовия род.
Във „Вароша“ бе поставено началото на разкази за стари спомени, някои от които от края на 19 век. Има дегустация на традиционни гозби, а посетителите могат да си направят ретро фотосесия с костюми и реквизит от Регионалния исторически музей и читалище "Никола Вапцаров-1866" в Измирлиевата къща, предвидена е и богата музикална програма.
(чуйте звуковия файл)
Автомобилни гуми горят в местността "Войниковец" в Перник, в близост до пернишката крепост. Три противопожарни екипа работят по потушаването на пламъците. На място има и три патрулни автомобила на полицията. Няма опасност за населението и за намиращата се в съседство гора, казаха от ОД на МВР. Причината за пожара тепърва ще се установява. Това което се..
Остава бедственото положение в общините Петрич, Сандански и Струмяни. Бедствено положение в късния следобед беше обявено и в община Симитли. Засега нивата на големите реки - Струма и Места, са малко над средните, но все още далеч от критичните стойности. По-големият проблем е свързан с малките реки, които се вливат в Струма и Места. Падналото..
Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..
Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..
С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..
Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..
Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..