„Голямо предизвикателство пред българското висше образование ще бъде идеята на президента Макрон за създаване на мрежа от европейски университети. Българските университети, които отговорят на изискванията, ще получат сериозно финансиране и ще привличат най-голям брой студенти. Очакваме всеки момент да бъде обявена процедурата за избор“, каза още Сачева. Идеята бе лансирана през миналата година от френския президент Еманюел Макрон и получи топъл прием в Европейското пространство за висше образование, което включва всички 48 държави членки на Болонския процес, а не само 28-те, които са членки на Европейския съюз. Идеята е да се даде нов тласък на висшето образование, да се повиши привлекателността му. Да стане наистина атрактивен център, който не просто носи старата слава на европейското висше образование, а е насочен към актуалните изисквания и тенденции за развитие.
Промяна в постановлението и в нормативната уредба, която се отнася до по-добрата организация на работата на българските лекторати в чужбина, предвижда Министерството на образованието. До 10 ноември на сайта на Министерството тече обществено обсъждане.
„37 са българските лекторати по света за тази учебна година, които обучават на български език чуждестранните студенти“, допълни заместник-министърът. По думите й, най-много български лекторати има в Полша, Италия, Гърция и Германия. В държавите, които не са в ЕС, най-голямата им концентрация е в Украйна, Сърбия и в Русия. Български лекторати има също и в Китай, където предстои да бъде открит още един лекторат, както и в Индия.
Зам.-министър Деница Сачева можете да чуете в звуковите файлове
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..