Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминалният психолог Тодор Тодоров: Полиграфското изследване не е неморално, унизително и не причинява болка

Силен интерес от страна на студенти, преподаватели и експерти предизвика публичната лекция на тема „Полиграфско изследване – технология и иновации”, която се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Събитието бе организирано от Катедрата по психология към Философския факултет и Дружеството на психолозите - клон Югозападна България. Криминалният психолог Тодор Тодоров разкри спецификите при полиграфското изследване и неговото приложение.

В кратка ресроспекция представихме процеса през какво се е минало, за да се стигне до тук. Има доста любопитни моменти от историята на човечеството в това отношение. Направихме и демонстрация, чрез която разсеяхме някои митове и легенди, свързани с полиграфското изследване, като например това, че по време на изследването човек изпитва болка. Другото е, че изследването е неприятно и унизително, че се задават въпроси от личен характер“, каза за Радио Благоевград Тодор Тодоров, който е член е на Американската полиграфска асоциация и Дружеството на психолозите в Република България. „Въпросите винаги са предварително обсъдени с изследвания човек“, допълни той.
 Снимка

По думите му, полиграфското изследване е метод и способ, който може да бъде полезен не само в криминалните изследвания, но и на много други места.

Само за миналата година през нашия екип са преминали около 1800 човека на полиграфско изследване, поръчано от работодатели, при набор на кадри. Всяка година с около 200-300 човека се покачва броят на изследваните лица“, каза още Тодоров. „Изследването обаче е напълно доброволно, т.е. никой не може да бъде подложен насила на детектор на лъжата“, допълни експертът.

По последни научни излседвания, които са в тази област, надежността на полиграфското изследване е около 97%, в зависимост от това какви формати тестове се ползват.

Полиграфът може да сгреши само ако човек има психиатричен проблем. В другите случаи детекторът не може да бъде излъган. По-правилно е, че може да бъде излъган човекът зад детектора“, категоричен е криминалният психолог Тодор Тодоров, който е и управител на фирма за психологически и полиграфски услуги.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44