Имунитет - това явно ще бъде думата на тази седмица, а причината е, че вчера прокуратурата поиска гореспоменатия на шестима депутати от БСП, Воля и ГЕРБ. Като теглим чертата, 44-то Народно събрание се оказа парламента, с най-много поискани имунитети.
Хващайки "думата на седмицата" се замислих, че имунитета на българското общество отдавна е взет и то без да ни питат, без да ни го искат. Няма го. Нямаме имунитет и следователно няма какво да ни предпазва от политически вируси, къде безобидни, като есенна настинка с хрема, къде тежки и остри, като грип с щам H5N1. Няма имунитет, който да ни да ни защитава от стотиците неверни информации, които виждаме всеки ден. Нямаме имунитет, който да ни позволява да плащаме символични наеми, да паркираме безплатно където си пожелаем, да караме по магистралите с колкото си поискаме, така както могат да правят онези шестимата и останалите 234.
И сега идва логичният въпрос – „Какво е необходимо, за да си възвърнем имунитета?“ – имуностимулатори и витамини, но няма кой да ни ги даде. Пълнят ни само с надути празни балони, скандалостимулатори и спанак с татул.
Но не само имунитет сме загубили през изминалите години. Изгубено у мнозина е чувството за оптимизъм, за това кое е правилно и кое не, за честност. За сметка на други развили се черти от характера на обществото ни – като алчност, разделение, липса на морал.
Сагата с депутатските имунитети ще бъде точно три дни, все пак за другия петък трябва да има нов скандал на седмицата. Но вие го помнете, защото след няколко месеца прокуратурата ще излезе отново и ще каже, че на база обработените доказателства виновни няма, а пък представете си, че станем свидетели на политик, който ще си понесе отговорността и ще бъде наказан.
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..