Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци са изчистили и маркирали туристически маршрут по Земенския пролом

Екип доброволци от туристическо дружество "Осогово" и столична фирма са изчистили и маркирали туристически маршрут по Земенския пролом, от град Земен до водопада при село Полска Скакавица, община Кюстендил.

"Това е един от най-емблематичните маршрути в района на Земенския пролом. Наличието на 9 тунела по ж.п.-линията обаче, представляваше опасност за туристите в района. Основната идея беше почистването и маркирането на пътека, която не минава през тунелите и по влаковите релси. Този туристически маршрут е един от най - популярните маршрути за еднодневна разходка в района на Югозападна България", разказа Силвия Михова от туристическото дружество.

Пътеката вече е маркирана с пластмасови марки в бяло и жълто, а маркировката започва от последните къщи на Земен, където е поставена и информационната табела. Дължината на пътеката е 13 км и се изминава за около 4 часа в посока.

"Вече е възможно да се разходите безопасно до водопада и по Земенския пролом без да се налага да следите разписанието на преминаващите влакове", коментира Михова.

Земенският пролом на река Струма е с дължина около 22 километра и свързва Радомирската котловина на север с Кюстендилската котловина на юг. Според преданието по тези места почти девет години е живял и отшелникът Свети Иван Рилски.

Проломът е уникален най-вече с богатия си растителен и животински свят: десетки видове птици, земноводни и влечуги, насекоми, 19 вида риби, 700 вида пеперуди, над 600 вида растения /35 от национално значение, а 2 - от световно/, разнообразието от местообитания - река, крайречни гори и поляни, скални образувания, на сравнително малка площ и богато културно-историческо наследство, разказа още Силвия Михова.

Една от забележителностите е и водопадът Полска Скакавица, на малката рекичка Широки дол, десен приток на река Струма. Водата пада от височина около 70 м, преминавайки през няколко скални тераси. В България водопадът е трети по височина. През 1968 г. е обявен за природна забележителност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Няма завишение на фините прахови частици в община Благоевград

Няма завишение на фините прахови частици на територията на община Благоевград. Това каза в предаването „Събуди деня“ главният експерт Гергана Рабанова от РИОСВ – Благоевград. По думите ѝ през тази година са отчетени отклонения от нормите по време на отоплителния сезон. Рабанова уточни, че по данни от автоматичната станция през последните дни,..

публикувано на 29.07.25 в 11:31

Община Сандански поиска апаратура за замервания на качеството на въздуха

Пети ден продължава пожара при село Илинденци, в община Струмяни, и съществува опасност замърсяването на въздуха в община Сандански да продължи да създава проблеми на местното население. Кметът на Сандански Атанас Стоянов каза за БТА, че в общината от вчера се усеща замърсяване на въздуха, но замерване не е направено. Изпратено е писмо до..

публикувано на 29.07.25 в 11:04

Разкриха лаборатория за отглеждане на канабис в Перник

Лаборатория за отглеждане на канабис е разкрита в частен имот в пернишкия квартал „Изток”. Иззети са около 140 растения и е задържан 45-годишен мъж, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР- Перник.  Помещението било добре прикрито и оборудвано. Конфискувани са също климатик, множество специализирани осветителни тела, филтри за въздуха, препарати за..

публикувано на 29.07.25 в 10:37

Обс-Дупница разглежда на извънредно заседание изграждането на Индустриален парк "Рила"

Кандидатстването на община Дупница с проект за изграждане на Индустриален парк “Рила” е причината Общинският съвет да прекъсне лятната си ваканция.  Насрочена е извънредна сесия на 1 август, петък. Срокът за входиране на проектното предложение към фонда за “Справедлив преход” е до 4 август. Съветниците трябва да вземат решение за кандидатстване по..

публикувано на 29.07.25 в 10:18

Задържаха мъж за жестокост към собственото си куче

Полицейски служители на РУ-Банско задържаха 69-годишен мъж от Банско, който вчера следобед е проявил жестокост към кучето си, като го завързал към теглича на управлявания от него лек автомобил и така се движил по ул. „България“ в града. По първоначални данни животното не е тежко пострадало. Предстои да бъде прегледано от ветеринарен лекар. За..

публикувано на 29.07.25 в 10:05

Даниел Митов: Пожарите намаляват, най-сложна е обстановката в Струмяни

"Намаляват пожарите, намалява напрежението, ограничават се. Някои от тях са вече овладени като този в Трънско, така че работата и добрата организация на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" дават резултати", заяви на брифинг в София вътрешният министър Даниел Митов: "…така или иначе тук трябва да призовем и за внимание и..

публикувано на 29.07.25 в 09:48

Профилактика на водата в Благоевград

"Водоснабдяване и канализация" – Благоевград извършва планова годишна профилактика на водата от 06:00 часа тази сутрин до 06:00 часа на 31 юли (четвъртък), включваща почистване и дезинфекция на водоснабдителна система „Чакалица“. В този период подаваната вода е със силно повишена концентрация на хлор към напорните водоеми и вътрешната..

публикувано на 29.07.25 в 09:42