Устойчивото стопанисване на кестеновите гори на територията на Югозападното държавно предприятие дискутираха на семинар в Благоевград. В срещата участваха зам.-директорът на ЮЗДП инж. Антоанета Дивилска, служители от централно управление и териториалните поделения, представители на РДГ Благоевград.
Основен лектор беше д-р инж. Светозар Михайлов, който сподели опита, проблемите и лесовъдските дейности за подобряване състоянието на кестеновите насаждения на територията на Благоевградска област.
Горите от обикновен кестен имат важно регионално значение. Разпространени са основно в районите на държавните горски стопанства в Първомай, Петрич, Катунци, Струмяни, Кресна, Симитли, Благоевград, Рилски манастир над с. Стоб, Дупница в местността „Стадиона“, Невестино - махала „Цинковци“, както и в „ДЛС Осогово”. Кестенът страда от редица болести и неприятели и за да бъде запазен като дървесен вид, са необходими активни лесовъдски действия за подобряване на състоянието му, посочи в презентацията си д-р инж. Светозар Михайлов. По-голяма част от насажденията са болни и затова трябва да се предприемат спешни мерки.
В региона има два вида насаждения - едните са на около 200 години и са известни като т.нар. „баби”, а другите са засадени в края на 70-те и 80-те години на миналия век. Според него старите насаждения постепенно трябва да се подмладят чрез гола сеч на малки площи и възобновяване с издънки или семенни фиданки. По отношение на залесяването то трябва да се извършва там, където има възможност за механизирана обработка на почвата /дълбока, рохка и плодородна/ и наличието на система, която позволява поне еднократно напояване през вегетационния период, подчерта експертът. Участниците в семинара посетиха насаждения от питомен кестен на територията на „ДГС Симитли”, над село Ракитна и дискутираха на терен здравословното състояние на горите.
Остава динамична ситуацията около пожара над село Илинденци, който бушува вече трети ден. Мобилизирани са много огнеборци и специализирана техника и въпреки това заради силния вятър битката с огъня е истинско предизвикателство. Главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението информира, че..
Усложнява се обстановката в района на пожара над село Илинденци. Малко преди 15:00 ч. беше изтеглена част от живата сила в района на пожара, където заради силния вътър, пожарът от низов е станал върхов, каза за Радио Благоевград кметът на Струмяни Емил Илиев. Най-голямото предизвикателство пред огнеборците е вятърът, каза за Радио Благоевград..
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..