Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските рестрикции убиват българското животновъдство


Производството на месо и млечни продукти в Европа трябва да бъде съкратено с 50% до 2050 г. Така ще бъдат постигнати целите от Парижкото споразумение. Затова призовават от независимия фонд Rural Investment Support For Europe (RISE),  базирайки се на данни от доклад по темата. В него се казва, че в момента жителите на Европа консумират средно два пъти повече месо, отколкото гласят препоръките на националните агенции по хранене. Затова, авторите призовават Европейската комисия да разработи съответни мерки, насочени към понижаване на производството на животинска продукция.

  „Ако до 2050 година това се случи, България ще остане без животни“-категорична е Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите в България, която коментира темата за Радио Благоевград. Според нея, „ние като държава-членка на Европейския съюз, не си защитаваме интересите, но ако мнозинството приеме това решение, ние ще трябва да се съобразим с него. В държави като нашата, в които вече почти няма животни, как ще се съкрати и без това малкото производство? Големите вериги магазини са залети с всичко друго, но не и с българска продукция, която стига едва до 2 %. Това е убийствено за една, такава малка държава като нашата, която е била на първо място по производство на месо, мляко и зърнени храни“.Снимка

Пенка Христова е категорична, че рестрикциите, спрямо българските и европейските животновъди, вече са факт. Тя припомни, че „от догодина, ферма, която няма регистрация по член 137, т.е. няма изградени бетонови торохранилища, бетонова торова площадка за МПС-та, оборудване с ръкавици и пантофки, отговорник за договор с фирма за мишките, каквото се сетите, все едно сме една медицинска лаборатория, тези ферми, няма да получават нито един лев от държавата или от Европейския съюз. Това ще съсипе окончателно малките фермери, които не могат да изпълнят тези изисквания“ - коментира още Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите, според която българското животновъдство е на доизживяване.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл в интервюто на Биляна Славчева с Пенка Христова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10