На 11 декември Радиото на Югозапада отбелязва своите 45 години. По този повод Радио Благоевград организира тържествен концерт-спектакъл "Земя на песни".
Концертът ще бъде в големия салон на Драматичния театър "Никола Вапцаров" - Благоевград и ще представи най-новата музикална продукция на Радио Благоевград.
Музикалният проект "Земя на песни" включва 14 изпълнения по обработки на композиторите Валери Димчев и Петьо Кръстев. Основната идея е да бъдат представени спецификите на отделните локални стилове в Югозападна България. Повечето от изпълнителите – млади, но вече утвърдени певци и инструменталисти, са свързани с четиринайсетте общини на Благоевградска област, които до голяма степен се припокриват с отделните фолклорни подрегиони. Музикалната селекция е обогатена и от образци на преселническите групи от Вардарска и Егейска Македония.
Вярно на своите дългогодишни традиции в областта на представяне на фолклорната музика, Радио Благоевград предлага на своите почитатели една съвременна и въздействаща концепция за интерпретация на богатото културно наследство от Югозападна България. Участвата изпълнителите: Румяна Филкова, Димитър Касапинов и МФГ "Банскалии", Кинче Вълчева, Айшен Осенска, Милко Бошнаков, Фатме Кальор, Елена Толева, Карамфил Божиков, Иван Гоцев,Илиян Юручки, МФГ "Огражденска четворка", Емилия Трайкова, Анелия Трендафилова, Мариана Манолева, Исуф Лиманов.
В спектакъла участва и Студентския фолклорен ансамбъл към Югозападния университет "Неофит Рилски" с главен художествен ръководител проф. Николай Цветков.
Хореография и режисура: Николай Цветков и Георги Гаров
Художник: Мартина Иванова
"Земя на песни", 11 декември 2018г., 18.00 часа, Големия салон на Драматичния театър "Никола Вапцаров" - Благоевград
Вход свободен!
Концертът ще бъде предаван пряко по Телевизия РОДИНА.
Под мотото „Бягай с усмивка” в Перник днес се проведе 8-ият детски лекоатлетически турнир, организиран от спортен клуб по лека атлетика „Милка Михайлова”. Над 300 деца от училища и детски градини се състезаваха на различни дистанции – от 100 метра за детските градини - до 800 метра за момчетата от 7-ми клас. Отборен победител стана 7-мо основно училище...
„78% от средствата по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България – Северна Македония 2021-2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, са договорени, което означава, че над 21 млн. евро са на разположение на бенефициентите. За оставащите 5 млн. евро предстои да бъде отворена и последната покана, с което ще бъде..
Дискусионна кръгла маса, посветена на една от най-значимите и чувствителни теми в съвременното общество – защитата на децата в риск и превенцията на младежката престъпност се провежда в Югозападния университет „Н. Рилски“ в Благоевград. Поводът е Международният ден на детето – 1 юни. Събитието е под патронажа на ректора на Югозападния..
Благоевградската общественост почете 149 години от смъртта на Георги Измирлиев - Македончето. Цветя в знак на почит бяха поднесени на бюст-паметника на революционера, намиращ се на едноименния площад в центъра на града. За живота и делото на Георги Измирлиев припомни Елена Чалгънова от Регионалния исторически музей. Годишнината от гибелта на..
„Кинологията и обучението на кучета е нещо, което има голямо бъдеще в нашия град и моята голяма мечта е да направим необходимото с нашите общи усилия“ – това каза по време на среща с ръководството на община Гоце Делчев Атанас Узунов – собственик на развъдник за кучета порода „Епаньол Бретон“ в града. Той се срещна с кмета на община Гоце Делчев..
Седмата сесия на Общинския фонд за подкрепа на местни инициативи в Кюстендил започва набиране на проекти. Програмата финансира инициативи с местно значение, одобрени на конкурентен принцип. Тази година за финансиране на проектите са заделени 50 000 лева. Основната цел е подобряване на жизнената среда като предпоставка за осигуряване на устойчива и..
Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..