Последно за годината заседание на Общински съвет - Разлог се проведе днес в Разлог. Съветниците гласуваха средства в размер на близо 1 665 000 лева да бъдат похарчени за чистота - сметосъбиране, сметоизвозване и др. сходни дейности. С 10 000 лв. се увеличават средствата, които ще бъдат разходвани за почистване и поддръжка на зелените площи. 90 000 лв е общата сума за 2019 година. 40 000 лева са предвидени за обезопасяване на нерегламентирани сметища.
Местният парламент гласува и увеличение на туристическия данък в община Разлог, който не е променян от 2011 година. Увеличението е средно с от 0.30 лв до 2.00 лв или между 50 и 150% за различните категории туристически обекти. Този данък се заплаща от ползвателите, или клиентите, и няма да засегне пряко собствениците на хотели и др. Красимир Панков общински съветник и управител на хотел в с. Баня поиска това увеличение да бъде отложено с 6 месеца, защото клиентите вече са платили или капарирали туристическите си пакети отпреди месеци и сега ще трябва да доплащат туристически данък. Предложението не бе прието, тъй като в закона и сега е предвидено, както е Европейската практика, този данък да се заплаща отделно от сумата за нощувка и съответно да е срещу отделен документ. Кметът на Разлог инж. Герчев коментира, че средствата ще бъдат използвани за поддръжка на туристически обекти в община Разлог, участие в борси, издръжка на туристически инфо центрове и др.
Данъкът за МПС в Разлог ще бъде увеличен с минималната ставка, която е предвидена в закона за колите без екологичен компонент.
Напрегнато премина вчерашния изборен ден в Сандански, където хората отново гласуваха за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани. Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е 58.19 %. Предаването на изборните книжа и обработката на резултатите започна късно снощи в спортната..
Дублиращият отбор на "Ботев" (Пловдив) надигра категорично с 3:0 "Пирин" (Благоевград) в среща от 23-ия кръг на Втора лига играна на стадиона в Коматево. Само 13 минути бяха необходими на пловдивчани, за да си заслужат победата. Още в 5- та минута домакините откриха резултата, а седем по- късно удвоиха. В 18 та минута падна още един гол във вратата на..
Расте политическото напрежение в Сандански, където днес се провеждат нови избори за общински съветници. Десетки са са жалбите и сигналите, подадени в Общинската избирателна комисия, в полицията и прокуратурата. До обяд изборният ден в Сандански преминаваше спокойно и без политическо напрежение. Само за няколко часа след това в Общинската..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. От СДВР съобщават, че са извършени допълнителни..
Две от секционните комисии в община Санаднски, където днес се провеждат нови избори за общински съветници, са поискали съдействие от техническите екипи на фирмата, обслужваща машините за гласуване, заради неотпечатани разписки. Към момента изборният процес протича спокойно, без жалби и сигнали. Изборите за общински съветници започнаха точно в 7 часа...
Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни. Празнува се винаги в неделя, 8 седмици преди Великден. От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича Неделя Месопустна, защото е..
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..