Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блажка Димитрова от Нулев отпадък – България: Можем да живеем екологично с някои много прости стъпки

За много хора опазването на природата е свързано с това, че не изхвърлят отпадъци на улицата и когато ходят сред природата, не оставят след себе си купища опаковки и бутилки от бира и безалкохолни напитки. В действителност основният смисъл на опазването на природата или околната среда е, че на Земята ресурсите са в ограничено количество. И че трябва да ги използваме разумно с идеята, че не сме последните хора на този свят и че трябва не само да оставим нещо на бъдещите поколения, но и дори да ги научим на природосъобразно поведение.

Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва Блажка Димитрова, която е управител на Сдружение „Нулев отпадък“ България. (Чуйте в звуковия файл...). Тя и нейните колеги от сдружението са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме пет прости принципа на „zero waste”, а те са:

1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.

Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?

2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.

Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.

3. Reuse – Използвам многократно нещата, от които имам нужда.

Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.

4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.

Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.

5. Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.

СнимкаДа живеем екологично е толкова лесно, колкото може да бъде всеки навик. Ако учим децата си да се грижат за природата още докато са малки, за тях това ще се превърне в нещо естествено, за което дори няма да се замислят. Докато учим децата си на някои нови навици, може пък да се стараем да променяме наши стари такива, които не са в хармония с екологията. „Не гледайте на екологичния начин на живот като на нещо трудно и скучно, а като на нещо положително за нас и живота, който водим“, казва Блажка Димитрова и добавя, че началото винаги е трудно.

По думите й хората имат нужда стъпка по стъпка да им се каже какво да правят или да не правят, затова и се заема със задачата да напише книга-наръчник за това как да живеем „зелено“ и да пазим природата около нас.

СнимкаБих посъветвала хората да започнат от някои простички неща, като това да забравят за найлоновите торбички. Изберете платнени такива и ви гарантирам, че за един месец ще спестите около 5 лв. от торбички и ако тази сума не ви впечатлява, ето какво може би ще: Помагате на околната среда и не я карате 500 години да живее с вашата найлонова торбичка. Друг съвет - вземете си бутилка за вода за многократна употреба. Имаме нужда от минимум 2 литра дневно и затова най-ефективното решение, което в дългосрочен план ще ви спести и доста пари, е бутилка за филтриране на водата. Тези бутилки са вечни, нужно е само да сменяте филтъра. Може да си пълните вода от всякъде и забравяте завинаги за пластмасовите бутилки. Следващият съвет е: Купувайте насипно! Също така ако си носите храна от вкъщи на работното място, правете го в кутии за многократна употреба“, казва още Блажка Димитрова. 

СнимкаЕврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба.Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.

"Повечето видове пластмаса се рециклират само веднъж. Хартията може да бъде рециклирана между 5 и 7 пъти, а стъклото и алуминия могат да бъдат рециклирани безкрайно много пъти. Затова помислете следващия път, когато тръгнете да си купувате нещо в пластмасова опаковка", допълва Блажка Димитрова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46