„Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва Блажка Димитрова, която е управител на Сдружение „Нулев отпадък“ България. (Чуйте в звуковия файл...). Тя и нейните колеги от сдружението са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме пет прости принципа на „zero waste”, а те са:
1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.
Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?
2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.
Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.
3. Reuse – Използвам многократно нещата, от които имам нужда.
Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.
4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.
Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.
5. Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.
Да живеем екологично е толкова лесно, колкото може да бъде всеки навик. Ако учим децата си да се грижат за природата още докато са малки, за тях това ще се превърне в нещо естествено, за което дори няма да се замислят. Докато учим децата си на някои нови навици, може пък да се стараем да променяме наши стари такива, които не са в хармония с екологията. „Не гледайте на екологичния начин на живот като на нещо трудно и скучно, а като на нещо положително за нас и живота, който водим“, казва Блажка Димитрова и добавя, че началото винаги е трудно.
По думите й хората имат нужда стъпка по стъпка да им се каже какво да правят или да не правят, затова и се заема със задачата да напише книга-наръчник за това как да живеем „зелено“ и да пазим природата около нас.
„Бих посъветвала хората да започнат от някои простички неща, като това да забравят за найлоновите торбички. Изберете платнени такива и ви гарантирам, че за един месец ще спестите около 5 лв. от торбички и ако тази сума не ви впечатлява, ето какво може би ще: Помагате на околната среда и не я карате 500 години да живее с вашата найлонова торбичка. Друг съвет - вземете си бутилка за вода за многократна употреба. Имаме нужда от минимум 2 литра дневно и затова най-ефективното решение, което в дългосрочен план ще ви спести и доста пари, е бутилка за филтриране на водата. Тези бутилки са вечни, нужно е само да сменяте филтъра. Може да си пълните вода от всякъде и забравяте завинаги за пластмасовите бутилки. Следващият съвет е: Купувайте насипно! Също така ако си носите храна от вкъщи на работното място, правете го в кутии за многократна употреба“, казва още Блажка Димитрова.
Еврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба.Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..