И тази година то предизвика много емоции на градския стадион в общинския център. Близо 4000 участници дефилираха през днешния ден, дошли от близо и далеч- 22 групи от цялата страна- Шумен, Ямбол, Пазарджик, Карлово, с.Звегор Република Македония, Перник , от Благоевградска област и осем от общината. Кметът Апостол Апостолов, инициатор и патрон на фестивала, не скри удовлетворението си от факта, че в общината продължават да предават като завет традициите български- да ги съхраняват, да ги развиват и да ги показват в един истински празник. Сред тази феерия от звуци, танци, маски, костюми, бяха отличени с купи и плакети най-добрите и най-оригиналните в изявите си индивидуални изпълнители и групи.
За цялостно представяне трето място журито присъди на групата от с.Полето и Симитли 2-ри квартал.
Второто място бе отредено на групите от с.Черниче, с. Брежани и Младежката група на гр.Симитли.
Първата награда си поделиха групите на кв.”Ораново”, Симитли, с.Крупник и с.Полена.
От гостуващите групи като най-добра бе отличена групата от с.Калчево, Ямболско.
Три нови награди бяха учредени на този фестивал. Тази, в памет на актьора и почетен гражданин на Симитли Николай Кимчeв за артистичност му бе присъдена посмъртно.
Първият носител на наградата в памет на секретаря на община Симитли Виолета Айкова стана Младежката група от с.Крупник за принос в организацията и развитието на кукерските и маскарадните игри.
Наградата за ревностно пазене на традициите и кукерството в с.Крупник на името на Богдан Христов-Бончо отиде при неговата внучка Станислава Христова.
Мъж на 64 години е загинал в машина за смилане на биомаса в ТЕЦ "Бобов дол". Мъжът е работил като машинен оператор към външна пернишка фирма и е имал трудов договор от май миналата година. Сигнал за инцидента е постъпил вчера на спешния телефон 112. Инцидентът е станал около 10:00 ч., след като работникът е поискал от негов колега да бъде повдигнат с..
През страната ще премине студен атмосферен фронт и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевични бури и градушки. По-интензивни ще са явленията вечерта и през нощта срещу петък. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и с него ще започне да нахлува хладен въздух. Към 15 часа температурите ще бъдат от 24°-25° в крайните..
Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево Голям пожар гори над санданското село Горно Спанчево, съобщи за Радио Благоевград кметът на селото Величка Тагарева. На терен са екипите на противопожарната служба в Сандански и горски служители. Огънят е в непосредствена близост до къщите в селото, но към момента няма засегнати от пламъците..
Протест срещу изграждането на фотоволтаични централи (ФЕЦ) върху земеделски земи и горски фонд се проведе пред Общината в Кюстендил. Протестиращите настояха за демонтаж на изградената ФЕЦ "Аратиден" в селата Коняво и Дворище, пълно рекултивиране на земите и спиране на правния произвол от институциите. Организаторите, членове на партия "Възраждане" и..
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще..
С изложба в Градската художествена галерия приключи пленерът по живопис „Живописната технология в съвременното изкуство“, провел се в периода от 8 до 15 юли. Артистичният форум събра утвърдени и млади автори в творчески диалог, посветен на изследването на живописта като изразно средство в съвременното изкуство. Експозицията, представена вчера,..
Кметство село Долно Драглище, Народно читалище „Георги Тончев 1927“ и Община Разлог организират традиционен празник, посветен на Илинденско-Преображенското въстание. Събитието ще се състои на 26 юли (събота) от 19:00 часа на площада в село Долно Драглище. Празникът ще започне с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника „Април..