В деня на рождението на Алеко Константинов, проф. Магдалена Панайотова - декан на Филологическия факултет на Югозападния университет “Неофит Рилски“ в Благоевград подчерта в интервю за Радио Благоевград, че бележитият българин „е изключително актуален и днес с всичко, което е написал. Неговото творчество е от тези, които можем да препрочитаме и да се чудим как преди толкова години той е могъл да каже неща, които са абсолютно актуални и днес“.
Алеко Константинов става известен под псевдонима Щастливеца, както се иронизира сам в едно от произведенията си. Автор е на ненадминати сатирични фейлетони и остра публицистика. Първият му запомнящ се текст е пътеписът "До Чикаго и назад". Талантът му на хуморист и психолог ясно проличава в "Бай Ганьо", където създава образ на герой, оспорван и до днес, но превърнал се в нарицателно име за различни проявления на човешкия и националния характер. Освен това, Алеко Константинов е автор на пътеписи за красивата българска природа, на разкази, както и на множество фейлетони. "Пази, боже, сляпо да прогледа", "Разни хора, разни идеали", "Страст", "Честита Нова година!" са емблематични за Алековия граждански патос и за тънкото му чувство за хумор, ирония и самоирония, които го правят четен и до днес.
Проф. Панайотова припомни редица негови мисли, превърнали се във вечни цитати, като: “Пази боже сляпо да прогледа“, „И едните, и другите са маскари!“,„Сега да има някой да освободи Македония, догдето е нашата партия на власт, че аз да те науча тебе какво се вика келепир“, "Европейци сме ний, ама все не сме дотам!…" и разбира се – „Опознай Родината, за да я обикнеш!“ .
Алеко Константинов звучи съвременно най-вече с идеите за света, за туризма и екологията, за потребността от идеали. „Много е трудно днес да мотивираме младите хора, защото на по-високо ниво в държавата ни не се стимулира това да имаш идеали и да правиш някакви неща безвъзмездно. Алеко в това отношение е един невероятен пример.“ - каза проф. Панайотова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..