„През последните седмици пожарите в областта зачестиха. Картината е сходна със същия период на миналата година. Всяка година през зимния сезон в област Благоевград възникват над 200 пожара, като 90% от тях са в жилищни сгради и една от основните причини са непочистените комини“ - коментира за Радио Благоевград главен инспектор Георги Сарафов, началник сектор „Превантивна и контролна дейност“ в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Благоевград. Според него, непочистен комин е най-вероятната причина за големия пожар в гърменското село Скребътно, при който неотдавна изгоря сградата на местното читалище.
Други рискови фактори за възникването на пожари през зимните месеци са печките на твърдо гориво, неизправните електрически уреди и инсталации, газовите такива, както и неправилното боравене с тях.
„Всяка година от пожари в страната загиват средно по 105 човека, а други 270 биват ранени. Повече от половината от загиналите /53 %/, са възрастни хора над 60 години. Повече от две трети от пожарите, около 70 %, са възникнали през отоплителния сезон ноември-март“ - това е част от информацията, поместена на брошурата „ Спаси семейството си и своя дом от пожар“, част от информационната кампания на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, която се провежда през този сезон.
Целта на инициативата е да се повишат познанията на гражданите за възникване на битовите пожари и развитие на трайна култура за недопускането им, както и правилни умения за справянето с тях. „Брошурите ще бъдат поставяни в Домове за възрастни хора, пенсионерски клубове, училища, обществени сгради и учреждения, за да може да стигнат до повече граждани“ - коментира още главен инспектор Георги Сарафов и посъветва, „ако бъдем свидетели на пожар или сме причинили такъв, веднага да потърсим помощ на телефон 112“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Сарафов - >
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..