Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жител на село Стоб дари над 50 книги за библиотеката в Скребатно

В дарителската кампанията на Радио Благоевград за събиране на книги за изгорялата библиотека на читалището в гърменското село Скребатно се включват десетки слушатели на медията. Сред тях е 71-годишният Йордан Данков от село Стоб, който днес дари над 50 книги. 
В януарския студен ден Йордан слънчево посрещна нашия екип. От скромност и притеснение не искаше да огласява своето дарение, но прилежно беше наредил всички книги, като късчета спомени от своя живот. И въпреки превратностите на съдбата за възрастния мъж тези книги пазят много изживени хубави моменти. Такава е и книгата с разкази на Лев Толстой, подарена на Йордан, докато е работил в Коми, Русия. 
Всяка разгърната книга връща Йордан в отминалите дни, когато е бил с цялото си семейство, когато е строил мостове и когато е бил пълен с вяра в утрешния ден. 
Сред наредените книги виждам и на моя любим писател Рей Бредбъри и по някакво стечение на обстоятелствата си спомних за неговия роман „451 градуса по Фаренхайт“ и за  описаното от него далечно бъдеще, в което хората изгарят книгите, защото нямат нужда от тях. 
Надеждата е, че днес един изстрадал в живота човек, какъвто е Йордан, вярва, че книгите ще намерят своите читатели в село Скребатно. 
Снимка
Чуйте репортажа в звуковия файл...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44

Един от важните приоритети в моята работа ще бъдат младите хора

През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..

публикувано на 12.02.25 в 13:16

Добринище ще има ново улично осветление

Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..

публикувано на 12.02.25 в 13:10

Лазар Причкапов: Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“

Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..

публикувано на 12.02.25 в 10:22

Млади таланти 50+: Нови възможности за кариера и развитие

Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..

публикувано на 12.02.25 в 09:59