След дългогодишен натиск от потребителските организации, масовото шествие на палмовото масло в търговските обекти, може би ще отиде в историята. След приети вече няколко рестриктивни Наредби, касаещи производството и търговията с имитиращи продукти, от 14 януари тази година, влезе в сила поредната забрана, според която, в търговската мрежа не могат да се продават имитиращи млечни продукти, които не са самостоятелно опаковани със съответните етикети и поставени на отделен щанд от другите продукти.
„Това е малка победа за потребителите и за нас, защото едва ли скоро ще дойде краят на историята и на борбата с имитациите. Това е много срамно и много недостойно, мисля, че ще можем да кажем, че сме спечелили битката едва, когато изчезне самото понятие“ - коментира за Радио Благоевград Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“, която бе сред инициаторите на борбата срещу имитациите млечни продукти.
Според новата Наредба, трябва да знаем, че: „имитиращите млечни продукти трябва да са опаковани в потребителски опаковки още в предприятието и с тях да се предлагат в търговската мрежа.Те могат да се продават само на отделни щандове или обособени места с надпис „Имитиращи продукти", на които не се предлагат млечни продукти.На етикетите им до наименованието на продукта, задължително трябва да се посочва с четлив шрифт „Имитиращ продукт" – обяснява още Богомил Николов.
Репортерска проверка на Радио Благоевград в търговската мрежа установи, че по-голяма част от потребителите са информирани за новите изисквания, относно имитиращите млечни продукти, но в повечето магазини, те все още не се спазват. Така например, в един от кварталните магазини на Благоевград, бе установена продажбата на млечен продукт с надпис „Деликатес“ , който не е бил опакован и не е бил поставен на отделен щанд от останалите сирена.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов и в репортерската проверка на Иван Лазов - >
България е на първо място по желание на младите хора да започнат свой бизнес според данни на Евробарометър. У нас има развита предприемаческа култура, нарастващ брой стартъпи в технологичния сектор и в биотехнологиите. Предприемачеството е начин на мислене и отношение към света, а успешният предприемач трябва да бъде любопитен, да търси решения на..
Регионалният съвет за развитие – Самоков обяви конкурс по повод 1 ноември – Деня на народните будители. В конкурса могат да участват ученици на възраст от 13 до 18 години. Задачата е да бъдат издире ни цитати, мисли и откъси, посветени на Самоков. Най-добрите предложения ще бъдат изписани върху пейки в Самоков и Боровец. Жури ще оцени..
По данни на СЗО повече от един милиард хора по света са с увреждания. И макар да имат някакъв дефицит, те са хора като всички нас - мечтаят, обичат, харесват или не харесват, творят. А изкуството е начинът, по който хората с увреждания най-лесно могат да се впишат в обществото, каза в студиото на Радио Благоевград Вера Павлова, ръководител на..
Българската журналистика е единственият европейски партньор на Асоциацията на корейските журналисти – сътрудничество, което вече десет години изгражда мостове между култури, професионални стандарти и приятелства. По повод юбилея делегация на Съюза на българските журналисти, водена от председателя Снежана Тодорова, посети Южна Корея. За смисъла на..
От 20 октомври до 10 ноември тази година се открива прием на заявления за кандидатстване по държавната помощ de minimis за подпомагане на земеделски стопани, произвеждащи оранжерийна продукция (като домати, краставици, пипер, ягоди и малини), както и на производителите на картофи, тютюн, култивирани гъби и маслодайна роза. Това реши на свое..
На 2 октомври, когато отбелязахме Световния ден на селскостопанските животни, сдружение КАЖИ (Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията) стартира национална кампания срещу разрастването на една от най-големите птицеферми в страната, намираща се във великотърновското село Дебелец. Инвестиционният проект предвижда капацитетът на комплекса да..
Вече 3 детски градини от общо 13 имат своята биоградинка в Благоевград. „Целта е освен малчуганите да се докоснат до градинарството, да се засили връзката детска градина - деца – родители“, обясни планинският водач Маргарита Ангелова. Идеята е създадена от директорката на ДГ 10 "Мак" Галина Арабаджиева, където ходи дъщеря и Йоана. Маргарита има..