Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30% от хората в света страдат от безсъние


„Нарушенията на съня са над 60 вида, по новата класификация те са над 6 групи. Едно от най-честите нарушения е безсънието, съществуват и тежки нарушения на дишането по време на сън, или т. нар първично нарушение по време на сън, двигателни нарушения по време на сън – движение на краката, или на ръцете. Всичко това води до безсъние и влияе върху активността на човека, върху неговата възможност за концентрация и внимание – към всички тези хора са насочени безплатните прегледи, които се провеждат в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда за 3 поредна година“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград проф. д-р Иван Стайков, началник на Клиниката по неврология и медицина на съня в болницата. 

Според него около 30 процента от хората в световен мащаб страдат от някакъв вид нарушения на съня.  Специалистът каза, че една от големите групи свързани с нарушенията на съня е нарушения на дишането по време на сън или обструктивната сънна апнея, двигателните нарушения по време на сън или т. нар. синдром на неспокойните крака, по-редки са скърцане със зъби по време на сън и сомнамбулизъм. Всичко това води до напрегнатост, обща умора, тревожност, депресии. Снимка

Сънната апнея е нарушение, което представлява повтарящите се и продължаващи повече от 10 сек. прекъсвания или намаляване на дихателния поток, като при клинично значимите форми се отчитат до 60-70 спирания на дишането по време на сън за 1 час. Един от основните симптоми е хъркането. Според проф. Стайков в по-тежките фази човек се събужда с чувство на задушаване, паника и сърцебиене поради това, че не може да си поеме въздух. Установено е, че ако хора продължително време не се лекуват от сънна апнея  се увеличава рискът от инсулти, нарушения на паметта. 

Това което се е наложило като златен стандарт е лечението със „CPAP“-апарат, който се поставя с маска на носа или на устата и пациентът изключително бързо свиква с него. Често пациентите разделят живота си на 2 – преди и след ползването на този апарат – сподели проф. д-р Иван Стайков.

Висококвалицираните лекари в Лабораторията по медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда са специализирали в редица европейски страни и са едни от малкото специалисти в страната в областта на този вид нарушения на съня.

Прегледите започнаха от 28 януари и ще се провеждат в рамките на един месец. Необходимо е предварително запазване на час на тел: 884 993 248 и 0884 993 342.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39