Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Химните на Орфей“ в Регионалния исторически музей в Благоевград

В петък, в 18 часа, в Регионалния исторически музей в Благоевград, съвместно с издателска къща „Гутенберг“ и Сдружение „Нова България“, ще бъде представена книгата на проф. Александър Фол „Химните на Орфей“. Той и учените от неговата школа създадоха нова наука, занимаваща се с историята и културата на Древна Тракия и на траките.

В книгата, чието второ издание е в памет на 85-годишнината на проф. Фол, са публикувани оригиналните текстове на всичките 87 химна, с коментари от българския учен и въведение от автора. Те представляват молитви-призовавания към богове и обожествени космически сили. Били открити в Константинопол, 30 години преди падането на града в ръцете на османлиите.

„В своето изследване Александър Фол прави нов прочит на орфическите химни през призмата на нелитературната доктринална традиция, наречена от него Тракийски орфизъм – изтъква д-р Анатолий Кънев от ИК „Гутенберг“. - Казано накратко с неговите думи: „Траките „и“ гръко-римският свят, а не траките „в“ гръко-римския свят“. На това „и“ той посвети живота си и до последно блестящо защитаваше своите тези за културната идентичност на един безписмен народ – траките. Сега, когато и археологията подплати неговите тези с артефакти, и тракологията се утвърди като наука, ви предлагаме тази книга – частица от Пътя към човекознанието.“

Този труд на изтъкнатия наш траколог става повод да се направи и възстановка на звученето на част от записаните химни. Възстановката на музиката към Химните, отправени към Протогонос, Хелиос, Дионис, Семела, Сабазий, Хипта, Силена Сатир и Ерос, е на Георги Арнаудов.  Предполага се, че Орфическите химни са предавани устно от 15-14 век преди Христа, а 11 века по-късно са записани. Поради мелодията, ритъма и инструментите се счита, че цялата музика е тракийска или азиатска, пише в съчинение на древногръцкия историк и географ Страбон, живял от 64 г. преди Христа до 26 г. след Христа. Пиерия, Олимп, Пимпла, Лейбетър в старо време са били тракийски места и планини, а сега ги владеят македонците, посочва той.  Семинарното представяне на книгата в Благоевград, с участието на проф. Валерия Фол, траколог и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство, също и на д-р Анатолий Кънев, цели, макар и за съвсем кратко, присъстващите да се доближат до автентичната среда, в която са изпълнявани химните, а атмосферата в зала „Античност“ на Регионален исторически музей в Благоевград, със сигурност ще провокира въображението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Административен съд – Благоевград отмени частично избора на Общински съвет – Сандански

Административен съд – Благоевград отменя отчасти решение на ОИК – Сандански, с което са обявени резултатите от проведените на 23.02.2025г. частични избори за общински съветници в община Сандански. Съдът отменя решението в частта, по отношение на ПП „Ред, законност и справедливост“. Съдебното решение отразява заключението от изготвената по делото..

публикувано на 23.07.25 в 17:20

Промени в НВО-тата след 7. и 10. клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи, пише БНР. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 14:31

Банско почете Никола Вапцаров

Днес, 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, на едноименния площад пред мемориала на великия поет, се проведе възпоменателна церемония. С думи, музика и мълчание присъстващите сведоха глави в знак на почит пред живота и делото на поета – глас на народа, борец, човек с дълбока вяра и непреходна поезия. В знак на признателност и..

публикувано на 23.07.25 в 13:51

Академия „Муза“ ще разисква в Благоевград иновативни подходи в музейното дело

От 24 до 27 юли 2025 г., Регионалният исторически музей – Благоевград ще бъде домакин на обучителен семинар, организиран от Академия „Муза“, въпреки че сградата на музея се намира в процес на ремонт. Семинарът ще събере експерти от водещи музеи и културни институции от цялата страна, които ще участват в поредица от лекции, дискусии и..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

КНСБ: 2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство

2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство, пише БНР. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Необходимият за..

публикувано на 23.07.25 в 12:25

Възобновили са се огнища от пожара в Рила планина

Продължава доугасяването на пожара, който възникна в Рила планина на 12 юли. В горялата част има тлеещи и възобновили се огнища. Днес на място работят екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ от  град Рила и град Кюстендил, и екип на Природен парк "Рилски манастир“, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на..

публикувано на 23.07.25 в 12:24

„Писмо“ от Никола Вапцаров „пристигна“ в Благоевград

Представители на обществени институции, на местната и на държавна власт, почетоха годишнината от гибелта на Никола Вапцаров и в Благоевград. По традиция, ритуалът се извърши пред барелефа на големия български поет, поставен на сградата на драматичния театър, носещ неговото име. 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, неговите стихове..

публикувано на 23.07.25 в 11:42