В петък, в 18 часа, в Регионалния исторически музей в Благоевград, съвместно с издателска къща „Гутенберг“ и Сдружение „Нова България“, ще бъде представена книгата на проф. Александър Фол „Химните на Орфей“. Той и учените от неговата школа създадоха нова наука, занимаваща се с историята и културата на Древна Тракия и на траките.
В книгата, чието второ издание е в памет на 85-годишнината на проф. Фол, са публикувани оригиналните текстове на всичките 87 химна, с коментари от българския учен и въведение от автора. Те представляват молитви-призовавания към богове и обожествени космически сили. Били открити в Константинопол, 30 години преди падането на града в ръцете на османлиите.
„В своето изследване Александър Фол прави нов прочит на орфическите химни през призмата на нелитературната доктринална традиция, наречена от него Тракийски орфизъм – изтъква д-р Анатолий Кънев от ИК „Гутенберг“. - Казано накратко с неговите думи: „Траките „и“ гръко-римският свят, а не траките „в“ гръко-римския свят“. На това „и“ той посвети живота си и до последно блестящо защитаваше своите тези за културната идентичност на един безписмен народ – траките. Сега, когато и археологията подплати неговите тези с артефакти, и тракологията се утвърди като наука, ви предлагаме тази книга – частица от Пътя към човекознанието.“
Този труд на изтъкнатия наш траколог става повод да се направи и възстановка на звученето на част от записаните химни. Възстановката на музиката към Химните, отправени към Протогонос, Хелиос, Дионис, Семела, Сабазий, Хипта, Силена Сатир и Ерос, е на Георги Арнаудов. Предполага се, че Орфическите химни са предавани устно от 15-14 век преди Христа, а 11 века по-късно са записани. Поради мелодията, ритъма и инструментите се счита, че цялата музика е тракийска или азиатска, пише в съчинение на древногръцкия историк и географ Страбон, живял от 64 г. преди Христа до 26 г. след Христа. Пиерия, Олимп, Пимпла, Лейбетър в старо време са били тракийски места и планини, а сега ги владеят македонците, посочва той. Семинарното представяне на книгата в Благоевград, с участието на проф. Валерия Фол, траколог и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство, също и на д-р Анатолий Кънев, цели, макар и за съвсем кратко, присъстващите да се доближат до автентичната среда, в която са изпълнявани химните, а атмосферата в зала „Античност“ на Регионален исторически музей в Благоевград, със сигурност ще провокира въображението.
Около 40 жители на Перник протестираха днес заради темповете, с които се работи по водния цикъл и разкопаните улици в града. Недоволните граждани се събраха пред Община Перник, след което с шествие се отправиха към ВиК. Според участниците в протеста начинът, по който се реализира проекта, създава хаос и неудобства за гражданите. Като проблеми посочват..
Нов протест затвори пътя между Кюстендил и с. Ябълково, където в края на миналата година, при катастрофа с излезли на пътя коне загина 18-годишна, а други две момичета бяха ранени. Организаторите на протеста бяха поканили днес представители на всички институции - Областното пътно управление, Областна администрация, Българската агенция по безопасност на..
Николай Денков: Слага се край на политическата криза С новосформираното коалиционно правителство се слага край на политическата криза в страната. Това заяви акад. Николай Денков в Благоевград по време на учредяването на младежката структура на „Продължаваме промяната“. “За правителството ще съдим по делата им”, коментира Денков и изрази мнение, че..
На пореден протест ще се съберат кюстендилци днес на мястото от пътя Кюстендил- Ябълково, където при тежката катастрофа на 28 декември загина млада жена, а други две бяха ранени. Недоволните от бездействието на институциите се организират чрез социалните мрежи, а протеста е насрочен за 12.00 часа. Организаторите на протеста са изпратили покани за..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Тържествена литургия в едноименния храм в софийското село Лозен ще отслужи тази сутрин патриарх Даниил, след което ще бъде осветен и раздаден празничен обяд за вярващите. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден, тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му,..
Над 1300 участници в маскарадния фестивал „Сурова Брезник“ В град Брезник днес ще се проведе традиционният маскараден фестивал „Сурова Брезник“. Тазгодишното издание е юбилейно, 20-то поред. Участие в него са заявили над 1 300 сурвакари, сред които и много деца. Пред публиката в Брезник ще дефилират 11 групи от община Брезник и 8 гостуващи..
Днес над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. Сутринта на места в котловините и низините в Южна България, където ще бъде тихо, ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. До обяд в повечето места видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъса и намалее. В Северна България ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад...