Новият филм "Можеш ли да убиваш" ще бъде на екран в цялата страна от първи март, съобщиха в интервю за Радио Благоевград режисьорът проф. Иван Ничев и консултантът на лентата проф. Веселин Вучков - бивш вътрешен министър, сега преподавател в ЮЗУ “Н. Рилски“ в Благоевград.
„Филмът "Можеш ли да убиваш" е филм за настоящето с размисъл за бъдещето, за това какво искаме ние като българи, за да съществуваме“ - сподели проф. Иван Ничев
Продукцията е разказ за седем млади българи, които решават да се пробват като платени рейнджъри, за да се спасят от беднотията. Подготовката им с тренировки, учения и военни "маневри" буди смях, но и размисъл за верските войни и съдбата на Европа и света.
„Този филм е нужен на всички нас, защото той ще остави памет в поколенията, които ни следват. Освен това в него има и една надежда, поука, че всеки трябва да се бори, за да промени начина си на живот, да потърси по-добра реализация. Защото колкото и да се вглеждаме само в трудностите, все пак много неща зависят и от нас.“ – поясни своето разбиране за филма проф. Веселин Вучков
В главните роли са седем млади многообещаващи актьори - Ясен Попов, Ивайло Драгиев, Атанас Найденов, Александър Кънев, Николай Върбанов, Живко Джуранов, Иво Йончев. Участват и София Маринкова, Емилия Радева, Добри Манев, Елена Иванова, Кети Райкова и други. С убедителна роля се изявява българският шампион по бокс Свилен Русинов.
Сценарият на филма е на Юрий Дачев и Татяна Гранитова, в съавторство с Иван Ничев. Музиката е на Стефан Димитров в съавторство с Пламен Велинов. Финалната песен "На случайна гара" (по стихове на Иван Тенев и Александър Петров) е в изпълнение на Васил Найденов.
Премиерата на "Можеш ли да убиваш" вече премина с успех в полската столица Варшава.
Проф. Иван Ничев и проф. Веселин Вучков можете да чуете в звуковия файл
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..