Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Вълчев в Благоевград: Най-голямото ни предизвикателство е да обезпечим системата с педагогически кадри

Граждански диалог под мотото "Европа в нашия дом“ се състоя в Благоевград. Той бе организиран от ПП ГЕРБ и в него взеха участие министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, евродепутатът Асим Адемов, председателят на Комисията по образование и наука Милена Дамянова, народният представител Даниела Савеклиева, областният управител Бисер Михайлов, кметът Атанас Камбитов, Ивайло Златанов - началник на Регионалното управление на образованието. Форумът бе отворен за всички представители на образователните институции, НПО, бизнес и граждани. 

Снимка"Целта е да представим всичко, което сме постигнали, благодарение на Европа. През последните години българската образователна система много се промени. Ако се върнем в 2007-а година и направим сравнение на учебните заведения през 2019-а година - разликата е огромна. Училищата вече са санирани, модернизирани, компютъризирани. Учителите имат възможност да се развиват, да се квалифицират. И все пак не всичко е розово. Идеята на тези срещи е не само да ни чуят нас, но и ние да чуем тях и да вземем мерки за това, което не е направено или може да се подобри", каза за Радио Благоевград евродепутатът Асим Адемов.

В препълнената зала "22 септември" в Благоевград бяха дискутирани националните и местните политики в сферата на образованието. ​

Снимка"В дългосрочен план най-голямото ни предизвикателство е да обезпечим системата с педагогически кадри", заяви министър Красимир Вълчев. "Заради възрастовата структура не само в педагогическите професии, но и в работната ни сила като цяло през следващите години и десетилетия хората, които ще навлизат в пазара на труда, ще бъдат едва 2/3 от тези, които ще излизат от него, т.е. ще се пенсионират. Това означава повсеместен недостиг на кадри във всички сектори. Това, което трябва да направим като образователна система, е да не допуснем нито едно дете да отпадне и знанията и уменията, които придобиват, да са в съотвествие с потребностите на обществото и пазара на труда", допълни министърът. По думите му социално-икономическото ни развитие зависи до голяма степен от образованието и от политиките, които се правят заедно с общините. Той се обърна към учителите с думите: "Вие сте армията на терен!".

Снимка"Взехме това важно бюджетно и политическо решение да увеличим възнагражденията на учителите, защото най-много разчитаме на тях, за да се справим с тези предизвикателства. Днес най-голямата загуба на национален капитал е миграцията на българите. Добрата новина е, че тази миграция намалява с увеличаването на доходите. В IT сектора имаме дори миграция „навътре", каза още министър Вълчев. По отношение на недостига на кадри министърът подчерта, че това са инжинерно-технически кадри. 

"Най-голямата модернизация в образованието е учителят да се чувства свободен, да проявява креативност, да провокира интереса на децата, а не да препуска през учебника", каза още просветният министър. По думите му до средата на годината всички училища у нас вече ще имат изградени WI-FI мрежи.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Слънчево, вятърът утихва

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Минималните температури  между минус..

публикувано на 07.02.25 в 05:30

Отмениха противоепидемичните мерки в Кюстендилска област

Противоепидемичните мерки в Кюстендилска област са отменени от днес, 6 февруари. Те бяха въведени със заповед на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и бяха в сила от 29 януари до 5 вевруари.  Причината е в значителния спад на заболеваемостта от грип и остри респораторни заболявания. За периода от 29 януари до 4 февруари случаите са били..

публикувано на 06.02.25 в 18:53

Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград се предаде

Мъжът, който  се беше барикадирал въоръжен  в  дома си в Благоевград,  предаде  доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да  влязат в жилището.  Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че  в жилището се намира и нейния законно притежаван..

публикувано на 06.02.25 в 18:18

Представят грантове за малки и средни предприятия на среща в Благоевград

Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..

публикувано на 06.02.25 в 15:54

В кюстендилската болница направиха безкръвна операция с нова лапароскопска апаратура

Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов.  Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре.  Преди броени дни е направена демонстрация..

публикувано на 06.02.25 в 15:02

РЗИ Перник извършва мониторинг на водата в Брезник и село Ноевци

РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”.  Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..

публикувано на 06.02.25 в 15:01

Какво не знаем за аутизма дискутираха в Благоевград

Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..

публикувано на 06.02.25 в 14:49