„Акцизите от тютюневи изделия за 2018 г. за първи път са над 2.5 млрд. лв. Приходите от този вид дейност са с близо 200 млн. лв повече, от акцизите върху горивата за същия период на предходната година, както и от акцизите върху тютюневите изделия. Това означава, че мерките, които се предприемат срещу разпростренението на контрабанден тютюн в България са много успешни“ - коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциацияция на тютюнопроизводителите в България-НАТ-2010, президент на УНИТАБ-ЕВРОПА и вицепрезидент на ЕЛТИ. Той бе един от участниците във форум в столицата, на който бяха огласени тези данни.
„Контрабандното разпространение на тютюн и цигари в България е около 4,4 пункта, което е най-ниско в сравнение с други страни от ЕС, като Франция, където е 30 % или в Германия, Латвия, Литва, където е около 18%“-коментира още Цветан Филев.
Той припомни, че от 1 до 31 март тече кампанията по вписване на тютюнопроизводителите в Регистъра на тютюнопроизводителите, което е много важна дейност. „Очаква се през тази година броят на вписаните в Регистъра тютюнопроизводители, да бъде с около 30% по-голям от миналогодишния. Тези стопани, които не спазят това изискване, подлежат на санкция от 50 до 500 лева парична глоба или имуществена санкция от 2 000 до 5 000 лева“ - съобщи още Цветан Филев.
Председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите коментира и предстоящото, първо за тази година, заседание на Консултативния съвет по тютюна, което ще се проведе между 10 и 22 март.
На него ще бъдат поставени важни въпроси, като:резултатите от изкупната кампания на тютюна от реколта 2018, мястото на тютюна в бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз, след 2020 г. и ставките по Преходна национална помощ за тютюн за Кампания 2018.
На срещата ще бъде коментиран и един, дискриминационен за бранша въпрос, свързан с невъзможността на тютюнопроизводителите да наемат сезонни работници на еднодневни трудови договори.
„Производителите на зеленчуци, рози и други култури, могат да се възползват от това право, ние - не. Защо? Настояваме тази несправедливост да бъде премахната“-коментира още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...