Какви неудобства създава въвеждането на системата по верификация на лекарствата и с какви трудности се сблъскват в аптеките в малките общини?! Това беше темата в рубриката „На прицел“ на Радио Благоевград.
Жителите на общините Кресна и Струмяни се опасяват, че при закриване на аптеките ще бъдат ощетени по отношение на достъпа до лекарства и здравни грижи.
В Кресна има само една аптека и тя обслужва населението както в града, така и от селата на общината. Това е единствената аптека в двете общини – Кресна и Струмяни, която работи със здравната каса.
Фармацевтът Надежда Димитрова сподели за неудобствата и усложненията, с които се сблъсква относно изисквания на здравната каса и въвеждането на системата по верификация на лекарствата. (чуйте звуковия файл)
Много възрастни хора от селата в община Кресна пътуват до града, за да си закупят нужните лекарства. Считат, че ако тази аптека бъде закрита, закупването на лекарства ще се оскъпи, защото ще се налага да пътуват до Благоевград или Сандански. На това мнение е и Спаска, която пътува от село Горна Брезница, за да купи лекарствата както на себе си, така и на други жители от селото. (чуйте звуковия файл)
Жителите на селата в община Кресна разчитат на единствената аптека в града, за да си осигурят лекарствата заплащани от Националната здравноосигурителна каса.
В съседната община Струмяни има аптека и аптечен пункт. В село Струмяни аптеката работи без договор със здравната каса. Фармацевтът Мариана Иванова, която обслужва жителите, е скептична относно достъпа до лекарства и признава, че тенденцията е аптеките в малките населени места да се закриват. (чуйте звуковия файл)
В другото голямо село в община Струмяни- Микрево няма аптека, а комбиниран здравен и аптечен пункт.
Местните разчитат на личния лекар д-р Явор Павлов. Не е леко положението със здравните услуги в малките населени места, сподели той и изказа проблемите с въвеждането на системата по верификация на лекарствата.
„Практически се усложнява и забавя работата на малките структури като аптечен пункт или малките аптеки, защото те трябва да се снабдят с допълнителен софтуер, да направят допълнително инвестиции за баркодчици. Има голяма разлика между големите аптечни вериги с повече персонал и малките аптеки, които са с ограничен персонал от един фармацевт. При самото верифициране също има забавяне в обслужването на пациентите, а това е свързано и с постоянна интернет връзка, нещо което в малките населени места невинаги е възможно“.
(чуйте звуковия файл)
Проблемът в малките населените места е, че жителите са възрастни и в повечето случаи ниско платежоспособни, инфраструктурата и комуникациите не са достатъчно добре изградени. Закриването на аптеки и здравни пунктове лишава населението от достъп до здравни услуги, а в дългосрочен план води до обезлюдяване на малките общини.
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..