Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ проверява за търговия на защитени видове цветя


По повод настъпването на сезона на цъфтеж на пролетните цветя Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград започна проверки на пазари и търговски обекти за търговия на цветя, които са защитени по Закона за биологичното разнообразие.

Проверки ще има в цялата област. Те се извършват ежегодно в продължение на цялата година. Започваме сега, защото започна цъфтежът на пролетните цветя. Забранени за бране и продажба са някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники и синчец. Събирането от естествените им находища би довело до тяхното унищожаване. Други растения, като пролетната циклама и орхидеите, са под защита и на Вашингтонската конвенция“, каза Красимир Гроздилов - експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград. По думите му в последните години все по-рядко се срещат нарушения, защото тези пролетни цветя са много нетрайни и трудни за събиране. Най-честите нарушения са свързани със зелените украси в букетите.

Първите проверки днес бяха извършени в Благоевград. Нарушения не бяха констатирани.

СнимкаЕкспертите по биологично разнообразие напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа. При констатирани нарушения се налагат глоби – на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически – от 500 до 10 000 лева.

СнимкаОт 30 януари 2019 г. е в сила заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се определя специален режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2019 г. Той се прилага за видове с трайна тенденция за намаляване и заплаха за естественото им разпространение в природата. Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна. Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и могат да бъдат отглеждани за търговски цели, но е забранено да се събират от находищата им в дивата природа. Тези забрани не включват количествата, събирани за лични нужди.

Изключение и тази година е наричаният с различни имена чай – мурсалски, пирински или алиботушки (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна. Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Има много научни доказателства, че лечебните качества на култивираните екземпляри от това растение са еднакви с тези на растящите в дивата природа.

Благодарение на проект на БАН в района на Благоевград има ниви с култивиран пирински чай. Производителите са в района на Гоце Делчев и Хаджидимово, където условията на билката са близки до естествените“, каза за Радио Благоевград Галина Цветкова – експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград.

Снимка

Репортаж на Елеонора Тахова можете да чуете в звуковия файл, още снимки - да видите в галерията 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Евакуираха пожарните екипи заради върхово горене в Пирин

Едното от огнищата на пожара над село Илинденци се е разгоряло вследствие на вятъра и са евакуирани наземните  екипи заради тяхната безопасност.  Пожарът е навлязъл и на територията на Национален парк "Пирин".  Пожарът над село Илинденци обхвана територия на НП "Пирин" "В момента екипите все още са на терен, но ги евакуирахме. На..

публикувано на 12.08.25 в 18:08

Посланиците на Израел и Молдова гостуваха в Банско

На Международния джаз фестивал в Банско градът имаше честта да посрещне изключителни гости – Негово Превъзходителство Тадиан Поплингер, заместник-посланик на Израел в България, и Негово Превъзходителство Емил Жакота, посланик на Република Молдова. Визитата им е още едно доказателство за културното и международно значение, което Банско придобива през..

публикувано на 12.08.25 в 15:44

Продължава борбата с огъня в Пирин

Деветнадесети ден огнеборци, горски служители и доброволци продължават борбата с огъня в Пирин, като днес в потушаването на огъня се включиха и служители на Националния парк "Пирин". По-рано днес от страната на ДГС Сандански при село Плоски огънят навлезе на територията на парка. Пламъците обхванаха около 15 декара от територията му, съобщи..

публикувано на 12.08.25 в 15:10

Ръст на сватбите през август в община Дупница

Ръст на сватбите през август отчитат от Дирекция ГРАО в община Дупница.  До края на месеца са заявени 22 граждански брака, още 5 са сключени до момента. За сравнение, през юли са проведени само 6 ритуала.  Традиционно, броят на сватбите през последния летен месец се увеличава поради летните ваканции на много дупнишки емигранти, които предпочитат да..

публикувано на 12.08.25 в 14:23

На час по 1 600 превозни средства през Кресненското дефиле

Над 3 300 са регистрираните нарушения от водачи на моторни превозни средства през изминалата седмица на територията на Благоевградска област. Данните оповести днес на брифинг н-к Сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР - Благоевград, гл. инспектор Сергей Алексов. Резултатите са вследствие на проведената полицейска операция по..

публикувано на 12.08.25 в 14:16

Със спомени от лятото закриха "Лятна академия 2025" в Благоевград

Близо 3500 деца се включиха в "Лятна академия 2025" в Благоевград. Под надслов „Спомени от лятото“ се състоя детският празник за закриването на академията към Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград. Директорът Богдана Костадинова поздрави специално младите хора. Благодари, че са избрали центъра, където да..

публикувано на 12.08.25 в 14:01

Мъж е задържан за проявена жестокост към куче

26-годишен перничанин е задържан за проявена жестокост и нараняване на куче.  Сигналът е подаден от 38-годишна перничанка. Тя съобщила, че съсед е намерил куче, обитаващо района, с рана в областта на врата.  По данни на живеещите в района,  извършител на деянието е 26-годишен местен жител, който е задържан за до 24 ч. с полицейска мярка.  Образувано..

публикувано на 12.08.25 в 12:26