Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Театър на трохите“ събира хора от различни социални групи

Надежда Савова

„Месим, за да се смесим“ - така нарекоха инициативата си студенти и преподаватели от Американския университет в България, която ще събере хора от различни социални групи, в името на приятелството и споделените ценности. 

Идеята е на преподавателя по антропология в университета Надежда Савова, която преди десет години създава този метод за социална заедност, превръщайки го в изкуство. Младежи от защитените жилища в Благоевград, представители на ромската общност и служители в социалните институции, заедно със студенти и преподаватели, ще рисуват с житен клас върху маси, покрити с брашно, а после заедно ще месят тесто и ще оформят от него хлебни кукли, които ще изпекат заедно. 

Финалът на събитието е куклен спектакъл. Методът е познат като „Театър на трохите“ и освен социалният има и силен терапевтичен ефект за хората с увреждания. А неговият създател д-р Надежда Савова, която е и експерт по нематериално културно наследство към ЮНЕСКО, неслучайно избира хляба - символ на живота и усещането за семейство. За своите изследвания в над 80 държави по света Надежда Савова получава отличието „Пътешественик с мисия“ на „Нешънъл Джиографик“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наградиха магистрати и полицаи в конкурса в памет на Джовани Фалконе

Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..

публикувано на 27.11.25 в 14:40

Над 200 ученици и студенти разгледаха Анаеробната инсталация край Благоевград

Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в  Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..

публикувано на 27.11.25 в 12:59

Повече заявления и подпомогнати домакинства за енергийни помощи в Пернишко

С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..

публикувано на 27.11.25 в 12:39

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..

публикувано на 27.11.25 в 12:34

Интензивни валежи и локални наводнения в Благоевградско

Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..

публикувано на 27.11.25 в 12:29

Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен

Проектобюджетът за 2026 година ще бъде оттеглен и преработен. Това обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Колко пъти пред вас казах, че този бюджет не ми харесва. Така, и затова, след малко, премиерът и домсъвета, както го наричат, ще ви съобщят какво съм решил. Събрах сутринта домсъвета, събрах подкрепящите партии, премиера и финансовия..

публикувано на 27.11.25 в 11:38

Заседава Общинският съвет в Кюстендил

Общинският съвет в Кюстендил ще проведе редовното си месечно заседание днес. То е насрочено за 14.00 часа, а в предварителния дневен ред са включени 33 точки. На днешното заседание общинските съветници предстои да гласуват предложените вътрешни компенсирани промени по бюджета на Община Кюстендил за 2025 година, както и изменения в две общински..

публикувано на 27.11.25 в 09:49