Данъчното облагане на средствата от Преходната национална помощ за тютюна, изкупната кампания за 2018 и неизплатените средства от предходни кампании, ще бъдат сред темите, които ще бъдат дискутирани на първия за тази година Консултативен съвет по тютюна, който ще се проведе на 14 март. Информацията съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, президент на УНИТАБ-ЕВРОПА и вицепрезидент на ЕЛТИ.
„Не сме съгласни част от тютюнопроизводителите да плащат данък върху субсидиите за 5 минали години, а други само за една година. Затова, ще поставим този дискриминационен въпрос на вниманието на Консултативния съвет, на който се надяваме да присъстват и експерти от финансовото министерство“ - коментира за Радио Благоевград Цветан Филев. По думите му, трябва веднъж завинаги да бъде централизиран този въпрос, тъй като тютюнопроизводителите нямат нищо против да изпълняват данъчните си задължения, но когато те са коректно описани в закона и се спазват от всички.
Изкупната кампания за 2018 година е другият акцент, който ще бъде дискутиран на утрешния Консултативен съвет по тютюна. „Цифрите не говорят добре за сектора. За сравнение с 2017 година, когато бяха произведени над 16 хиляди тона тютюн от четирите сортови групи, сега говорим за около 12 хиляди тона, отгледани на едни и същи площи. Лошите метеорологични условия изиграха своята негативна роля както върху качеството, ката и върху количеството на тютюна“ - коментира още Цветан Филев.
Първа точка в „Разни“, ще бъде темата за неизплатения тютюн от предходни кампания, като този от фирма „Михайлидис“, като сумата към момента е около 1 милион 300 хиляди лева. Цветан Филев посъветва тютюнопроизводителите, които все още не са си получили парите от тази фирма, да ги потърсят по съдебен път, както направиха гръцките им колеги.
И две новини в аванс. Най-вероятно до 30 април ще бъде удължен срокът за вписване на тютюнопроизводителите в Регистъра, който срок в момента е до 31 май. Вече е входирано такова предложение, очаква се утре то да бъде прието.
„Ще предложим и вариант за разпределение на средствата от Преходната национална помощ за тютюна в размер на 80 милиона лева. Понеже всяка година тези средства намаляват, надявам се за всички сортови групи, единичната ставка на миналогодишна база, да бъде намалена с по 5 %, това е най-справедливото и разумното, което очакваме като резултат“-съобщи още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...