Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да поправиш света за 72 часа

Tikkun Olam в превод от иврит означава „да поправиш света“ и е  основният слоган на международното движение ТОМ, което използва постиженията на съвременния дизайн и технологии в помощ на хора със специални нужди.

Да поправиш света за 72 часа е предизвикателство, което за трета поредна година организират доброволците от  ТОМ България.

Във всички издания има участници от цялата страна. Това са  кадърни хора с желание да помогнат, търсейки практични решения в помощ на хора с увреждания, споделя Елена Стоянова, от екипа на ТОМ.

От първите тридневни маратони, наричани „мейкатони“, вече има  създадени изобретения, с изключителна полезност за хора със специални нужди, обясни в ефира на Радио Благоевград Елена Стоянова. Така екип от инженери и проектанти изобретява в помощ на незрящи хора иновативно устройство, което разпознава номинала на банкноти и го изговаря на глас. А скоро, с подкрепата на ТОМ България,  предстои да се произведе определена бройка прототипи, които ще бъдат дарени на хора със зрителни проблеми.

И тази година, за трети пореден път, се събират добротворци, които променят света за 72 часа, давайки надежда на хора със специални нужди. Събитието е в столицата и ще бъде от 21 до 24 март, а фокусът е върху хора с увреждания, които се занимават с изкуство.

Отборите от сръчни инженери и визионери вече търсят  решения как да помогнат на трудноподвижен актьор и на артисти с проблеми със слуха. Изобретенията ще бъдат споделени на международната платформа на движението ТОМ.

 И още от интервюто на Агнес Манова с Елена Стоянова, ТОМ България 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Трябва да подкрепим декларацията на общините от Кюстендилска област

Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил.  Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..

публикувано на 29.11.24 в 09:33

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10