Социалният министър Бисер Петков съобщи пред журналисти в МС, че днес правителството е приело Постановление за одобряване на допълнителен трансфер в размер на 52 894 700 лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година за изплащане на еднократни допълнителни суми към пенсиите за април - т.нар. великденски добавки.
Критерият за определяне на пенсионерите, които ще имат право да получат тези добавки, е линията на бедност. Това означава, че всички пенсионери, на които за април сборът от пенсиите им заедно с добавките е до 348 лева включително, ще получат добавка от 40 лева. По разчети на НОИ това са 1 322 300 пенсионери, които заедно с пенсиите за април, ще получат и тази добавка.
Бисер Петков изтъкна, че днешното решение на кабинета дава възможност на НОИ технологично да подготви и да изплати добавките с пенсиите за април, чието заплащане започва в началото на следващия месец.
С това свое решение МС само в рамките на три-четири месеца осигури над 100 млн.лева за допълнителна подкрепа под формата коледни, а сега и великденски добавки на пенсионерите, които получават по-ниски пенсии, отбеляза социалният министър.
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..
ОДМВР-Благоевград издирва Хава Алиаза - на 39 години, и сина ѝ Алим Чолаков Алиаза - на 7 години, и двамата от с. Аврамово, общ. Якоруда. Те са в неизвестност от 10.02.2025 година. Жената е висока 172 см. със слабо телосложение, кафяви очи, дълга кестенява коса, която е прошарена. Детето е с ръст около 110 см., пъстри очи и къса руса коса...
Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите. Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят. Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 19 исторически и..
Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..
Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..
Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба 31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..