Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшиви новини и постистина

Силвия Петрова

„Фалшиви новини и постистина“ – тема на лекцията, която изнесе гл. ас. д-р Силвия Петрова от катедра „Културология“ във ЮЗУ пред служители от Регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. 
Събитието бе в рамките на Седмицата на медийната грамотност. „Днес терминът фалшиви новини е разпрострял влиянието си глобално, а значението му се разклонява в множество посоки – от умишлено разпространявани лъжи, през сатира и т.нар. bullsshits, до инструмент, използван от политици за саморазправа с критични, неудобни медии. Един от големите проблеми в съвременната публичност е, че т.нар. политици на постистината /post-truth politics* наричат фалшиви новини всичко, което не им харесва, като по този начин превръщат понятието в оръжие срещу качествената и разследващата журналистика“ – каза д-р Силвия Петрова. 
Пред присъстващите тя сподели, че вариант на фалшивите новини са и т.нар. полуфакти и полуистини, които не могат да бъдат подкрепени от надеждни източници. Фалшивите новини често/но не задължително/, са отнесени под формата на сензация /в заглавията се съдържат думите „шок“, „бомба“, „скандал/. Целта е да предизвикат силно възмущение или антипатия, като същевременно не могат да бъдат подкрепени с конкретни факти.

 

Снимка

В българския контекст връзката между дезинформация и нови медии е особено важна, тъй като българите са едни от най-активните потребители на социални мрежи в Европейския съюз. Чрез онлайн медиите и социалните мрежи фалшивите новини постигат не прост по-широко, а и по-дълбоко присъствие – поредица от споделяния, както и доверието, че новината е споделена от „приятели“ осигуряват по-дълбоко проникване в съзнанието на потребителите“- каза още д-р Силвия Петрова. Тя предложи и основните стъпки как да се предпазим от фалшивите новини и пропагандата.

  1. Задавайте въпроси Знанието не започва със заключение, то започва с въпроси.

  2. Не се палете Когато видите скандално заглавие, прочетете историята преди да реагирате. Установете дали фактите от историята подкрепят истерията в заглавието.

  3. Пазете се от политическите претенции за неизбежност. Някои политици се опитват да заобиколят упоритата работа по защитата на своите политически решения, като избягват дебата.

  4. Разпознайте манипулациите

  5. Идентифицирайте мотивациите и скритите интереси.

  6. Не вярвайте на всичко, което четете




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25