Възможно ли е разделното събиране на отпадъци да бъде „мисия възможна”?! Колко от българските семейства си събират отделно отпадъците? И дали наистина има реален ефект?! Факт е, че за производството на един тон вестникарска хартия, е нужна дървесината на 24 дървета. Ако вместо изхвърляме вестниците, които четем, ги поставяме в контейнера за разделно събиране, спасяваме от отсичане много дървета, спестяваме огромни количества вода, нужни за производството на хартия и намаляваме замърсяването на въздуха.
А въведено ли е разделно събиране в малките общини и каква е практиката – примерът идва от община Рила. Там от 6 години има цветни контейнери за разделно събиране на отпадъците. „В града има 24 броя цветни контейнера, разположени на осем определени места“, каза главният еколог на общината Анета Пиринчиева. Тя обясни, че общината не е задължена по закон да въведе системата за разделно събиране, тъй като е с население под пет хиляди жители, но въпреки това са поставени, „защото ползата от разделното събиране на отпадъците от хартия, стъкло, пластмаса и метал е очевидна, пазим природата чиста и пестим ценни ресурси, а и възпитаваме млади хора“ каза още инж. Анета Пиринчиева.
От общината са предприели инициатива за събиране на отпадъците от хартия, картон и пластмаса от търговските обекти, които са причинители на отпадъци от опаковки.
Интервюто с инж. Анета Пиринчиева, главен еколог на община Рила, можете да чуете в звуковия файл
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..