Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова: Инфекциозна мононуклеоза

Д-р Магдалена Баймакова


„Инфекциозната мононуклеоза е клиничен синдром, който се характеризира с температура, високи фебрилни състояния, ангина, увеличени лимфни възли и характерна кръвна картина при изследване. При повече от 90% етиологичният причинител на това заболяване е Епщайн-Бар вирус/ЕВV/. В  първите си изяви НIV-инфекцията също може да протече с клинична картина подобна на мононуклеозата. Също така токсоплазмата /болест, която се наблюдава при контакт с котки/, може да протече с такава клинична изява“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Според нея  е важно  тази триада да се търси при пациентите с продължителен фебрилитет, ангината, лимфните възли, характерната кръвна картина. Възможно е да се появи и характерен обрив, т.нар. морбилозно морбили. 

Диагнозата не се поставя толкова лесно, особено ако човек няма опит, то протича по-бавно и продължително – от 2 до 6 седмици от лице, което отделя вируса, най-често от слюнката. Затова и  романтичното име на мононуклеозата е „Болест на първата целувка“ и тя се среща най-вече при тийнейджъри, ученици, студенти, хора в близки колективи. 

Това не е болест, която подлежи на задължителна регистрация и съобщаване, но това, което се вижда в болничните звена е висока честота и то  сред младите хора – студенти и ученици. Усложненията най-често са от страна на неврологичната система -  руптура/разкъсване/ на слезка, засягане на бъбреците, тежки отити. 

Няма ваксина за мононуклеозата, единствената превенция е личната хигиена, да се почистват играчките при децата,  да се дизенфикцират приборите за хранене - сподели в рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от ВМА-София. (ЧУЙТЕ ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46