Великденски концерт по традиция ще поднесе на публиката в областния център Камерна опера - Благоевград.
Концертът е на Велики вторник - 23 април, от 18.00 часа в зала "22 септември".
За солисти са понакени младите дарования - 12-годишната Савина Тенева (цигулка) и 13-годишният Емилио Колпи - Италия (контрабас).
В програмата са включени композиторите Моцарт, Паганини, Бах, Пабло Сарасате и Я. Ванхал.
Емилио Колпи е на 13 години и е роден в Италия. Учи в Консерваторията в Тренто в класа по контрабас на г-жа Даниела Георгиева. Започва да свири на 5 годишна възраст, а дебютът му като солист на оркестър е на 9 годишна възраст, когато свири с „Оркестра Джованиле Фуоритемпо“. Носител е на множество международни отличия, между които: „Джовани музичисти“ - Тревизо (2014 и 2015), „Антонио Салиери“- Леняно(2018) , „Вертер Бенци“ - Алесандрия(2018) и др. Участва в майсторски класове на Марк Дорин, Давиде Бото, Нуно Ариас, Стефано Пратисоли и др.
Славина Тенева е на 12 години и е родена в Благоевград. Учи в НМУ „Л.Пипков“ – София в класа по цигулка на г-жа Ирина Стоянова. Свири на цигулка от 5годишна. Славина е носител на голям брой награди и отличия от национални и международни конкурси - Първи награди от Международен конкурс в Перник, Национален конкурс „Орфеева дарба“, Национален конкурс „С крилете на музиката“, Международен конкурс „Звукът на времето“ - В.Търново, Трета награда от Международен конкурс „П.Владигеров“ – Шумен,2017 , Втора награда от Международен конкурс „Н.Симеонова“ - Хасково, 2017 , Трета награда на Международния конкурс „ Ян Коциян“ - Чехия, 2018г. и др. Участва в майсторски класове на проф.Минчо Минчев, Мидори, Мони Симеонов, проф. Фришеншлагер, Жулиде Ялчън, проф.Бр.Христов и др. От 2018г. работи с проф.Марио Хосен в НБУ. Свирила е като солистка на Симфониета „София“ и Камерна опера Благоевград. Славина е избирана трети поредни години в „Успелите деца на България“ към Фондация „Д.Бербатов“. Свири на майсторска цигулка от фонда „Цигулките на проф.М.Минчев“.
Автомобилни гуми горят в местността "Войниковец" в Перник, в близост до пернишката крепост. Три противопожарни екипа работят по потушаването на пламъците. На място има и три патрулни автомобила на полицията. Няма опасност за населението и за намиращата се в съседство гора, казаха от ОД на МВР. Причината за пожара тепърва ще се установява. Това което се..
Остава бедственото положение в общините Петрич, Сандански и Струмяни. Бедствено положение в късния следобед беше обявено и в община Симитли. Засега нивата на големите реки - Струма и Места, са малко над средните, но все още далеч от критичните стойности. По-големият проблем е свързан с малките реки, които се вливат в Струма и Места. Падналото..
Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..
Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..
С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..
Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..
Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..